14 października 2019 13:32

RICO – Mariacki Walczyk

W sobotę 12 października 2019 dzięki staraniom dawnego grona osób skupionych wokół Krakowskiego Akademickiego Klubu Alpinistycznego spotkaliśmy się na Wiktorówkach. Jak zawsze mogliśmy uczestniczyć w kameralnej mszy świętej, celebrowanej przez Ojca Mateusza Jacukiewicza, później nastąpiło oficjalne odsłonięcie i poświęcenie tablicy poświęconej pamięci naszego kolegi, tragicznie zmarłego ponad 32 lata temu w Krakowie – Ryszarda Rico Malczyka.

Rico nad Morskim Okiem (arch. Krzysztof Baran)

Rico nad Morskim Okiem (arch. Krzysztof Baran)

Rico należał do pokolenia wspinaczy lat 60. i 70. nazywanych Kaskaderami. Oni bowiem przeciwstawili się powojennej tendencji zdobywania ścian metodami sztucznych ułatwień, propagując wspinaczkę klasyczną. Nawet jeśli po tych najtrudniejszych drogach wspinali się głównie z tak zwaną górną asekuracją – popularną wędką – był to pierwszy, ale najważniejszy krok w kierunku wspinaczki czysto klasycznej.

Rico w skałkach (fot. Ryszard “Urbano” Urbanik)

Dzięki umiejętnościom zdobytym w ten sposób w podkrakowskich skałkach Rico wraz z Andrzejem Tyrpą dokonali śmiałego, jak na tamte czasy, przejścia północno-wschodniej ściany Kazalnicy Mięguszowieckiej, w sposób, który wówczas uznano za klasyczny. Powstała droga, nazywana dzisiaj Malczykówką. Wykorzystywała ona fragmenty kilku istniejących dróg, łącząc je w klasyczny ciąg.

Wszyscy, którzy znali Rica, cenili go za jego otwartość, nietuzinkowy humor i setki wymyślanych przez niego półsłówek, które często tworzył na poczekaniu.

Przyjaciele i znajomi Rica po mszy na Wiktorówkach (fot. Witek Stańczyk)

Przyjaciele i znajomi Rica po mszy na Wiktorówkach (fot. Witek Stańczyk)

W uroczystości wzięło udział wielu jego dawnych partnerów, przyjaciół. Na późniejszym spotkaniu wspominaliśmy jego drogi, wspólne wspinaczki i oczywiście półsłówka.

Tablica Ryszarda "Rico" Malczyka umieszczona na Wiktorówkach (fot. Andrzej Marcisz)

Tablica Ryszarda “Rico” Malczyka umieszczona na Wiktorówkach (fot. Andrzej Marcisz)

Projekt tablicy zrobili Ela Jodłowska i Mirosław Mąka na podstawie zdjęcia Kazia Liszki z 1981 roku spod Torre Trieste. Inicjatorem pomysłu była córka Ryśka Malczyka – Agnieszka, całość ogarnęli Wit Stańczyk, Wojtek Masłowski, Sławek Jankowski i Marek Szpot.

Andrzej Marcisz
#hokaoneone #marmot #aku
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Riko [19]
    Uprzejmie informuję,że jestem autorem zdjęcia Ryśka Malczyka - na Szerokiej…

    14-10-2019
    łojant