„Naukowe podstawy treningu we wspinaczce sportowej”

Ukazała się książka „Naukowe podstawy treningu we wspinaczce sportowej”, autorstwa Roberta Rokowskiego i Tomasz Ręgwelskiego. Praca jest syntezą wyników badań dotyczących cech morfofunkcjonalnych we wspinaczce na trudność. W oparciu o wyniki badań naukowych przedstawiono także wybrane metody treningu wspinaczkowego.

„Naukowe podstawy treningu we wspinaczce sportowej”, 2019

„Naukowe podstawy treningu we wspinaczce sportowej”, 2019

Praca tych dwóch świetnych wspinaczy i naukowców Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie wypełnia lukę w istniejących publikacjach. Zbiera najważniejsze doniesienia naukowe w dziedzinie wspinania na trudność i w oparciu o nie prezentuje struktury treningowe. W zamyśle autorów książka ma intencję bycia podręcznikiem akademickim służącym trenerom wspinaczki.

W związku z tym w książce znajduje się m.in. rozdział poświęcony historii wspinania. Lecz jej esencją jest naukowe podejście do problematyki treningu wspinaczkowego, począwszy od analizy cech budowy ciała po specyficzne zagadnienia treningowe.

Książka jest dostępna w księgarni wspinanie.pl.

Robert Rokowski

Robert Rokowski

Robert Rokowski – wieloletni pracownik naukowo – dydaktyczny w Zakładzie Alpinizmu AWF w Krakowie. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i fachowych dotyczących potencjału motorycznego wspinacza sportowego i wysokogórskiego, a także teorii treningu wspinaczkowego. W skałkach pokonuje drogi w stopniu 8b RP i 7c OS. Ma na swoim koncie trudne i szybkie przejścia zimowe w Tatrach i Alpach. M.in otrzymał nagrodę „Brytan roku” za pierwsze przejście jednodniowe Superdirettissimy na Kazalnicy Mięguszowieckiej, a także wyróżnienie Polskiego Związku Alpinizmu za najlepszy wykaz przejść sezonu zimowego 2001/2002. Posiada uprawnienia instruktora wspinaczki sportowej, instruktora Alpinizmu Polskiego Związku Alpinizmu (PZA) i uprawnienia Międzynarodowego Przewodnika Wysokogórskiego UIAGM/IVBV. Ponadto jest członkiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Działał w Komisji Szkolenia PZA najpierw jako członek zwyczajny, a następnie jako jej przewodniczący. Był jednym z głównych pomysłodawców i wykonawców projektu „Grupa młodzieżowa we wspinaczce wysokogórskiej” w Polskim Związku Alpinizmu. Przez wiele lat prowadził kursy wspinaczkowe w Klubie Wysokogórskim – KW Kraków i Centralnym Ośrodku Szkolenia PZA „Betlejemka”. Obecnie jest członkiem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich.

Tomasz Ręgwelski

Tomasz Ręgwelski

Tomasz Ręgwelski – adiunkt w Zakładzie Alpinizmu i Turystyki Kwalifikowanej krakowskiej AWF, autor publikacji naukowych i popularnych traktujących o historii wspinania i teorii treningu wspinaczkowego, wieloletni współpracownik magazynu wspinaczkowego „Góry”. Wspina się od 1984 roku, instruktor wspinaczki skalnej Polskiego Związku Alpinizmu od 1995. Przez wiele lat startował w zawodach wspinaczkowych, wicemistrz Polski (1992). W latach 1991-92 reprezentował kraj na mistrzostwach świata i Europy (pierwsze mistrzostwa świata we wspinaczce sportowej Frankfurt n/Menem). Autor powtórzeń wielu z najtrudniejszych dróg skalnych na Jurze (m. in. Nieznośna Lekkość Bytu VI.7, Capoeira VI.7, Power Play VI.7, Rozgrzeszenie VI.6+, Próba Turinga VI.6+). Był jednym z założycieli i instruktorów sekcji wspinaczkowej KS Korona Kraków, pracę szkoleniową kontynuuje w krakowskim Klubie Wysokogórskim.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Rozwinięcie [8]
    Podajcie chociaż spis treści żeby wiedzieć jakie tematy ta pozycja…

    30-10-2019
    laski