18 października 2019 10:35

Matilda Söderlund pokonuje “The Elder Statesman” 11/9a

Niezłe warunki panują teraz na Franken. A wykorzystała je Szwedka Matilda Söderlund, prowadząc The Elder Statesman 11/9a.

https://www.instagram.com/p/B3ueArAn9jx/

Autorem The Elder Statesman, biegnącej na Rotenstein, jest Markus Bock (2011). Dalekie, precyzyjne i siłowe ruchy po małych krawądkach to rodzaj wspinania, który pasuje Szwedce idealnie. Jak pisał kiedyś Daniel Jung, kluczem do sukcesu na The Elder…  jest mocna skóra, odpowiednie warunki, precyzja i koncentracja.

Przed głównym celem Matilda uporała się też z łatwiejszą wersją The Elder Statesman, The Last Rites 11/11-. Kilka dni temu pisała tak:

Wohooo pierwszy projekt padł. The Last Rites, krawądkowa i siłowa linia. Wygląda na to, że trening zaprocentował. Teraz pozostało już tylko dodanie wariantu prostującego na starcie…

Matilda Söderlund na “The Last Rites” 11-/11 (fot. Sammy Dahlman Taman)

Dla Matildy Söderlund to pierwsze 9a. Ale, co istotne, Szwedka jest zarazem dopiero trzecią kobietą, która poprowadziła drogę 11 na Franken. Także w tym roku, w czerwcu, takie trudności przeszła Chiara Hanke. Niemka zrobiła Sever the Wicked Hand na Hängender Stein. Notabene Hanke także działa teraz na Rotenstein, a więc kto wie… Drugą dziewczyną z jedenastką na koncie jest Gabriela Vrablíková. Czeszka wpięła się w lipcu tego roku do łańcucha Sever The Wicked Hand 11.

* Przed  The Elder Statesman Matilda Söderlund miała w kapowniku tak trudne przejścia jak Pati Noso 8c+ w Siuranie (2013) i Pure Imagination 5.14c/8c+ w Red Rive Gorge (2018).

Brunka
źródło: FB M. Söderlund 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum