7 października 2019 14:09

Dhaulagiri i inne szczyty

Sezon jesienny na większości szczytów ośmiotysięcznych powoli dobiega końca. Carlos Soria Fontán niestrudzenie atakuje jeszcze Dhaulagiri – optymistyczny plan zakłada atak szczytowy na 11 października. Na Manaslu ostatecznie zakończył się sezon. Nirmal Purja cierpliwie czeka na swoje ostatnie starcie. Na Ama Dablam pod koniec października i na początku listopada panują mroźne, ale dobre warunki – będą ambitne próby i akcenty polskie.

Carlos Soria Fontán zapowiada atak szczytowy (fot. YT Carlos Soria Fontán)

***

Dhaulagiri (8167 m)

Carlos Soria Fontán nadal walczy ze swoją wymarzoną górą. Wygląda na to, że w tym tygodniu spróbuje raz jeszcze. To jego 11. podejście do Dhaulagiri. Oprócz tego ośmiotysięcznika brakuje mu jeszcze Shishapangmy, by skompletować całą czternastkę. Hiszpan ogłosił dzisiaj:

Jutro wyruszamy z bazy. 11 października spróbujemy dotrzeć na szczyt. Mam nadzieję, że to będzie kolejna informacja, jaką się z Wami podzielę.

W międzyczasie towarzyszący 80-letniemu alpiniście Sergi Mingote, zdobył szczyt bez korzystania z aparatu tlenowego. Podczas zejścia w nocy popełnił błąd, przez co – jak pisze – poważnie najadł się strachu. Nie znamy szczegółów przejścia, wiemy jednak, że Sergi dotarł bezpiecznie do bazy.

Mingote realizuje ambitny projekt zdobycia wszystkich ośmiotysięczników w 1000 dni, bez korzystania z butli z tlenem.

Manaslu (8156 m)

Na przeżywającym tej jesieni oblężenie Manaslu zapanował spokój. Szerpowie obsługujący wyprawy zebrali sprzęt i część lin, baza została spakowana. Oprócz polskich sukcesów (Magda GorzkowskaMichalski-Kopeć-Olczak, Łukasz Kocewiak) góra była świadkiem tragedii, podczas ataku szczytowego zmarła Rita BładykoJej ciało zostało przetransportowane do Khatmandu.

Shisha Pangma (8013 m)

Shisha Pangma (fot. mountainprofessor.com)

Nirmal ‘Nims’ Purja wyruszy na swój ostatni ośmiotysięcznik w ramach Project Possible – Shisha Pangmę. Władze chińskie wydały mu specjalne pozwolenie na zdobywanie szczytu. Jednak ze względu na hucznie obchodzoną 70. rocznicę proklamacji Chińskiej Republiki Ludowej (1 października), ambasada chińska w Nepalu jest zamknięta do 8 października. W związku z tym Nims czeka z oficjalnym ogłoszeniem wyprawy. Więcej na temat tego ambitnego projektu przeczytacie tutaj.

Wyprawa Nimsa będzie oczywiście jedyną w tym czasie na Shisha Pangmie.

Ama Dablam (6812 m)

Na tym wybitnym sześciotysięczniku rozpocznie się niedługo okres tradycyjnie mroźnej lecz najbardziej stabilnej pogody. Wśród osób planujących zdobywać górę są Polki, Joanna Kozanecka i Dorota Plichta. Dziewczyny będzie wspierał jeden pomocnik. Wyprawa rozpocznie się 12 października, a akcja górska około 20 października.

Drogą normalną na szczyt wchodzić będzie także Joshua Ross, a północną granią Nima Namgyal Sherpa, który napisał:

Nie jestem pewien, czy tą drogą na szczyt udało się wspiąć komukolwiek po 1979 r.

Północna grań Ama Dablam (fot. Nima Namgyal Sherpa)

Podsumowanie jesiennego sezonu na Mount Evereście znajdziecie tutaj.

Michał Gurgul
źródło: alanarnette.com, FB Sergi Mignote
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum