21 października 2019 09:38

Chaehyun Seo i Adam Ondra najlepsi w Xiamen… i w całym sezonie 2019

Świetna oprawa, rekordowo szybkie biegi (rewelacyjna Indonezyjka Aries Susanti Rahayu) i na koniec prowadzenie, chyba najsłabszy punkt zawodów w Xiamen. W przedostatniej imprezie Pucharu Świata zwyciężyli Chaehyun Seo  i Adam Ondra.

***

Dawno nie było tak ciasno między czołówką. Męski półfinał aż ośmiu zawodników kończyło z tym samym wynikiem (routesetterzy już zbierają cięgi od startujących i obserwatorów). Najlepszy przed ostatnią rundą był Kai Harada, jak się okazało, wielki przegrany zawodów. Japończyk przystępował do decydującej rundy z pierwszego miejsca, miał niepowtarzalną szansę na pierwsze pucharowe zwycięstwo z liną. Pechowo nie utrzymał topowego chwytu, co udało się przed nim trzem finalistom – drogę skończyli Adam Ondra, Taisei Homma i Tomoa Narasaki. Lepszym bilansem z eliminacji wygrał Czech, zapewniając sobie zresztą zwycięstwo w całym PŚ.

Adam Ondra górą (fot. Eddie Fowke / IFSC)

Adam Ondra nie kryje rozczarowania poziomem routesettingu na chińskich zawodach. Pisze między innymi:

Drogi kwalifikacyjne były jednymi z najłatwiejszych, jakie widziałem podczas Pucharu Świata. Droga nr 2 miała 35(!) topów. Mówiąc uczciwie, nie sądzę, żeby była trudniejsza niż 8a.

8. Sean Bailey 23+

U kobiet rewelacją pucharowych rozgrywek jest bezapelacyjnie 15-letnia Chaehyun Seo. Koreanka wygrała w Xiamen po raz czwarty w tym sezonie[!], i już przed finałem w Inzai (to za tydzień) zapewniła sobie statuetkę PŚ 2019. Tymczasem znów zbyt duża pewność siebie zgubiła w finale Janję Garnbret. Słowenka za szybko chciała skończyć drogę, co skończyło się lotem spod łańcucha. W efekcie nie stanęła nawet na podium. Topy w finale zaliczyły jeszcze Japonka Akiyo Noguchi i rodaczka Chaehyun, utytułowana Jain Kim.

Azjatyckie podium w Xiamen (fot. Eddie Fowke / IFSC)