15 października 2019 18:06

BHP wspinania: „stary ekspres naprawdę może przeciąć linę”

To sytuacja z rodzaju tych, które ponoć mogą się wydarzyć, ale w rzeczywistości nikt nigdy nie widział, by się faktycznie zdarzyła. A jednak: popołudnie w Ospie, wspinam się na jednej z najbardziej popularnych linii na Misji Peć, klasyk nad klasyki, Kindergarden 7a+…

Bartek Sabela ostrzega (fot. Viktoria Babenko)

Bartek Sabela ostrzega (fot. Viktoria Babenko)

Droga jest mokra, ja zmęczony, więc przed trzecią wpinką spadam, zaliczając niewielki, komfortowy lot. Wnet ludzie z dołu krzyczą, bym spojrzał na linę. I tu zaskoczenie. Mimo że lot był krótki, moja lina jest kompletnie rozcharatana, oplot rozcięty, wiszę na samym rdzeniu. Co się stało? Lina jest przecież prawie nowa.

Na Kindergarden od pewnego czasu wiszą stałe ekspresy. Zakładam sobie auto, przewiązuję się na drugi koniec liny, podchodzę do ekspresa, w którym wiszę. Jest w tragicznym stanie. Górny karabinek wyżłobiony do połowy od spita, dolny wytarty od liny do tego stopnia, że jego krawędź jest ostra jak nóż. To ona przecięła moją linę. Sprawdzam pozostałe ekspresy na drodze – jeszcze jeden jest w takim samym stanie, inne w niewiele lepszym. Ściągam dwa najgorsze ekspresy i kładę je pod drogą ku przestrodze.

Zniszczona lina i feralny ekspres (fot. Viktoria Babenko)

Zniszczona lina i feralny ekspres (fot. Viktoria Babenko)

Coraz więcej dróg w Ospie ma stałe ekspresy. Część z nich to porządne stalowe karabinki na stalowych cięgnach zakładane przez lokalną organizację Projekt Osp. Na tym można powiesić słonia albo i dwa. Jednak większość ekspresów to sprzęt dowieszany przez lokalnych wspinaczy, często dość stary. Pół biedy jeśli ekspresy wiszą na drogach trudnych, rzadko uczęszczanych, wtedy zużywają się powoli. Kłopot jeśli wiszą na rozgrzewkowych klasykach, po których przechodzą setki ludzi w sezonie.

Sprawę zgłaszałem do Projekt Osp i Climb Istria. Zatem w ferworze onsajtu czy w walce RP – sprawdzajcie stan eksów zanim się w nie wepniecie. Jak pokazuje moja sytuacja, stary ekspres może, naprawdę może przeciąć linę. Be safe.

Bartek Sabela

***

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami z cyklu BHP wspinania. Uczmy się na cudzych błędach!
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Nikt nigdy nie widział [7]
    Podobny przypadek widziała przynajmniej setka widzów podczas mistrzostw Polski we…

    15-10-2019
    $więty