24 października 2019 15:54

„Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie” – tom pierwszy w nowej odsłonie

Ukazał się pierwszy tom książki “Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie” Pita Schuberta, lektury obowiązkowej dla każdego wspinacza, alpinisty czy turysty górskiego.To już drugie polskie wydanie tej cennej pozycji oparte na dziesiątym (!) niemieckim.

Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie. Tom I, Pit Schubert , 2019, wydanie 2 polskie

Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie. Tom I, Pit Schubert , 2019, wydanie 2 polskie

Pit Schubert, autor tej cennej pozycji, to bardzo doświadczony wspinacz i przez długie lata przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Deutscher Alpenverein (DAV). Osobiście brał udział w dochodzeniach związanych z wieloma wypadkami górskimi i wspinaczkowymi. To doświadczenie zaowocowało serią książek poświęconych bezpieczeństwu.

Książka ta nie jest zbiorem suchych zaleceń i wskazówek. Większość problemów zostało przedstawionych na podstawie rzeczywistych wypadków wspinaczkowych z przeszłości, często ilustrowanych drastycznymi zdjęciami (!). Pit Schubert we wstępie pisze:

Ponieważ dopiero skutki wypadków pozwalają określić skalę zagrożenia, wyniki prac badawczych Komisji zostały przedstawione w formie wyciągniętych z nich wniosków. Wypadki posłużyły – że tak powiem – za pretekst.

Metoda ta, choć przy pierwszym kontakcie z książką szokująca, przemawia do wyobraźni. Nic tak nie uzmysławia nam ryzyka, jak konkretne zdarzenie i jego skutki.

I na koniec jeszcze raz oddajmy głos autorowi:

Zbieranie doświadczeń to z reguły żmudny, a wypadku ludzi gór często i bolesny proces. Niniejsze kompendium powstało z myślą, aby nie każdy alpinista, wspinacz skalny i lodowy musiał przechodzić ów bolesny proces nauki od nowa. Uczmy się na błędach. Wypadki nie muszą stale się powtarzać.

Książkę oraz pozostałe dwa tomy znajdziecie w księgarni.wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum