2 października 2019 08:18

Będkowski remanent

Jeśli przejść się po Dolinie Będkowskiej, co jakiś czas można trafić na pojedyncze nowe drogi. O niektórych zdobyliśmy informacje, o innych niewiele wiadomo. Poniżej to, co udało nam się zebrać.

***

Skała nad Źródłem

W południowej części Doliny Będkowskiej, na Skale nad Źródłem, działał wczesną wiosną Tomek Ślusarczyk. Przede wszystkim odnowił asekurację na Jakubowej drabinie VI.2+. To stara droga braci J. i M. Wiśniewskich (1995), która przez lata miała cztery plakietki, później dwie, aż w końcu w tajemniczych okolicznościach zniknęły wszystkie i droga nie nadawała się do prowadzenia. Obecnie na Jakubowej jest pięć ringów. Co ciekawe, trudno doszukać się jakichkolwiek powtórzeń. Wydaje się też, że trudnościami Jakubowa drabina sięga raczej VI.3.

Tomek w pracy (fot. Grzegorz Rettinger)

Tomek, za zgodą autora (M. Biedrzyckiego), obił także istniejącego trada Komin z bokami V+ (4R+ST), a na lewo od niego dodał nowość Będkowskie wyrwierzwszysko VI.1 (4R+ST). Obie linie kończą się we wspólnym stanowisku.

To nie koniec prac na Skale nad Źródłem. W przyszłości, być może już jesienią tego roku, wymieniona zostanie asekuracja na rzadko powtarzanej – a szkoda, bo fajnej – drodze Trochę swinga VI.4 (G. Rettinger 1996). Prawdopodobnie powstanie także jeszcze jedna nowość.

Ringi i klej pochodzą ze środków IŚW „Nasze Skały”.

Pytajniki

W Grupie Pytajników, na lewo od Szatańskich wersetów (VI.2), wczesną wiosną Artur Kowalczyk otworzył dwie drogi, to: Wesoły dülferek VI+ (4R+ST) i Kolekcjoner noży VI.1+/2 (7R+ST), ta ostatnia po przewspinaniu zasługuje raczej na VI.2+. Uwaga: obie drogi są bardzo kruche.

Lewe Cmentarzysko

I na koniec Lewe Cmentarzysko, a tam Wujku Marcinu VI+ (7R+ST) A. i M. Kraszewskich. To droga z ubiegłego roku, ale pewnie nie wszyscy o niej wiedzą. Biegnie kantem, na lewo od Qui penis aquam turbat (VI.1+) i kończy na szczycie turniczki.

***

Przewodnik „Jura Południowa” (3. Wydanie, 2018) jest dostępny w księgarni wspinanie.pl.

Brunka

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum