6 października 2019 17:28

Adam Ondra i Lucka Rakovec mistrzami Europy w prowadzeniu

Małe chwyty i ostre zapinanie, do tego ściski, krzyże, haczenia pięty, palców, pojedyncze strzały. Koncepcyjne, wybierające wspinanie. Wielu sobie z takim torem przeszkód nie poradziło. Zwycięsko z finałowej łamigłówki wyszli Adam Ondra i Lucka Rakovec – świeżo koronowani mistrzowie Europy w konkurencji prowadzenie.

Adam Ondra – mistrz Europy 2019

Nie obronił tytułu Romain Desgranges. Jeszcze dwa lata temu Francuz rozdawał karty na europejskich ścianach, wygrał wtedy mistrzostwo Europy i Puchar Świata. W tym sezonie wspina się niepewnie, bojaźliwie. W Edynburgu przeszedł eliminacje, ale już w półfinale wypadł bardzo słabo. Dzisiejszy finał będzie chciał jak najszybciej zapomnieć Jakob Schubert. Austriak, medalowy pewniak, zbyt długo wahał się przed strzałem i w efekcie skończył mistrzostwa na 7. miejscu. Po profesorsku – choć bez topu – wspinał się Adam Ondra, wyraźnie wyprzedzając drugiego w tabeli Hiszpana Alberto Ginésa Lopeza. Czech dopisuje zatem kolejne złoto – jest podwójnym mistrzem, świata i Europy.

Mężczyźni

 1. Adam Ondra (Czechy) 45+
 2. Alberto Ginés Lopez (Hiszpania) 38+
 3. Sascha Lehmann (Szwajcaria) 34+
 4. Martin Bergant (Słowenia) 34+
 5. Nimrod Marcus (Izrael) 28+
 6. James Pope (Wielka Brytania) 23+
 7. Jakob Schubert (Austria) 23
 8. Luka Potocar (Słowenia) 19

W finale kobiet podobnie koncepcyjnie, pokombinować trzeba było zwłaszcza na końcowym trawersie. Nie wszystkie zawodniczki do tego miejsca doszły, pechowo ze strzału spadła Belgijka Anak Verhoeven (mistrzyni Europy 2017). Medalu nie zdobyła też druga z głównych faworytek, Austriaczka Jessica Pilz. Zwyciężyła 18-letnia Lucka Rakovec, jedna czołowych dziewczyn w słoweńskiej ekipie. W tym roku stała już na podium Pucharu Świata w Kranju. A jak silna jest kobieca kadra Słowenii świadczy udział w finale aż trzech zawodniczek z tego kraju (w Edynburgu nie startowała Janja Garnbret). Na uwagę zasługuje też bardzo udany występ 15-letniej Francuzki Luce Douady, która wywalczyła brąz. W tym roku zdobyła też boulderowe złoto na MŚ juniorów w Arco.

Kobiety

 1. Lucka Rakovec (Słowenia) 46+
 2. Laura Rogora (Włochy) 45+
 3. Luce Douady (Francja) 43
 4. Mina Markovic (Słowenia) 42+
 5. Jessica Pilz (Austria) 42
 6. Tina Johnsen Hafsaas (Norwegia) 39
 7. Tjasa Kalan (Słowenia) 22+
 8. Anak Verhoeven (Belgia) 21+

Pełne wyniki na stronie IFSC.

Brunka
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum