10 września 2019 08:51

Prace ekiperskie w otoczeniu Żabiego Konia – ciąg dalszy

Letnie działania ekiperskie w Dolinie Kobylańskiej zdecydowanie nabrały tempa wraz z zaangażowaniem w pracę Adama Jankowiaka wspieranego przez brata Piotra. Działając we trójkę, wraz z piszącym te słowa (Rafał Nowak), udostępniliśmy do wspinania nowe linie na Żabim Mnichu oraz na prawym skraju Żabiego Konia.

Wcześniej (tu wsparcie ze strony Bartka Obuchowskiego), przygotowaliśmy też kompleksowo Grań pod Garażem zwaną powszechnie Małą Płytką. Prace kontynuowane były też na Żabiej Lalce oraz w Lewej części Żabiego Konia. Te ostatnie prace wciąż jeszcze trwają i zostaną opisane po ich zakończeniu.

Działania na prawym skraju Żabiego Konia zostały już opisane trzeba więc jeszcze przedstawić efekty prac na Żabim Mnichu i Grani pod Garażem.

Żabi Mnich

Jeszcze w ubiegłym roku wraz z Maciejem Hebdą zainaugurowaliśmy prace na skale tuż na prawo od Żabiego Konia. Ostatecznie wycena pierwszej linii na Żabim Mnichu czyli Końskich Udek uległa korekcie, a na skale przybyły jeszcze trzy nowe drogi.

Od lewej są to: Sedno Tarczy IV+ (na górze przez płytkę) i Środek Tarczy IV (ryską).

Końskie Udka IV+ biegną jak biegły, a na prawo pojawiło się jeszcze Rumakowanie V. Tegoroczne nowości na Żabim Mnichu to efekt pracy zespołu Adam Jankowiak, Piotr Jankowiak, Rafał Nowak.

Żabi Koń (prawy skraj) i Żabi Mnich (fot. i topo Rafał Nowak)

Żabi Koń (prawy skraj) i Żabi Mnich (fot. i topo Rafał Nowak)

Żabi Koń – prawy skraj

 1. Jarzębinka V-
 2. Galop V
 3. Stępa III

Żabi Mnich

 1. Sedno tarczy IV+ (5R+ST)
 2. Środek tarczy IV (4R+ST)
 3. Końskie udka IV+ (5R+ST)
 4. Rumakowanie V (5R+ST)

Grań Pod Garażem (Mała Płytka)

Przez lata na Grani Pod Garażem znajdowały się dwie ubezpieczone linie Górna i Dolna Mała Płytka. W chwili obecnej, po ubezpieczeniu kilku linii zasadne wydaje się nazwanie skały po imieniu jako Grań Pod Garażem. Na górze obok Górnej Małej Płytki przybyły dwie propozycje. Po lewej i prawej stronie. Po lewej ubezpieczona została ryska, do której w górnej części uciekało wielu pogromców Górnej Małej Płytki. Teraz nie ma już takiej potrzeby i można mierzyć się z prawdziwym cruxem (płytką na wprost) na drodze pokonanej niemal pięćdziesiąt lat temu przez Rico Malczyka. Po prawej droga pokonuje okapik powstały po obrywie. Stąd nazwa – Okapik syn Egigwy.

Obok Dolnej Małej Płytki przybyły dwie ubezpieczone linie na lewo oraz wariant startowy na prawo. Zacięcie pod Garażem II, to obecnie najłatwiejsza ubezpieczona propozycja w otoczeniu Żabiego Konia. Wspinaczkę można połączyć z ubezpieczonym wejściem na górny wierzchołek jako Grań pod Garażem II. Pomiędzy Zacięciem i Dolną Małą Płytką można wpiąć się w dodatkową linię przelotów. Lewa dolna Mała Płytka V- oferuje nieco większe trudności niż klasyk. Znacznie większe trudności proponuje natomiast wariant startowy do Dolnej Małej Płytki. Wariant instruktorów VI.1 forsuje pionową ściankę na dole (bez korzystania z kamienia po prawej) i kontynuuje wspinaczkę klasyczną linią.

Grań pod Garażem (fot. i topo Rafał Nowak)

Grań pod Garażem (fot. i topo Rafał Nowak)

Propozycje na Grani pod Garażem

 1. Ryska pod Garażem III (4R+ST)
 2. Płytka Malczyka (Górna mała płytka) VI- (5R+ST)
 3. Okapik syn Egigwy V- (5R+ST)
 4. Zacięcie pod Garażem II (3R+ST)
 5. Grań pod Garażem II (3R+ST)
 6. Lewa dolna mała płytka V- (4R+ST)
 7. Dolna mała płytka IV+ (4R+ST)
 8. Wariant instruktorów VI.1 (5R+ST), ogrU – bez kamienia po lewej

Środki do ubezpieczenia dróg (klej, ringi, stanowiska) pochodzą ze środków KWS PZA oraz Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały”.

Rafał Nowak
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum