9 września 2019 18:39

Wyprawa PHZ na Lhotse: “czas wziąć się do akcji”

Wyprawa programu Polski Himalaizm Zimowy podobnie jak Andrzej Bargiel dotarła do bazy pod Mount Everestem. Uczestnicy już planują zadania aklimatyzacyjne przed przetarciem słynnego Icefalla przez Szerpów.

Warunki na Icefallu są ciężkie, jest dużo śniegu i przed Szerpami bardzo dużo pracy. To grupa, która w każdym sezonie przeciera drogę przez ten trudny i niebezpieczny fragment lodowca wyprawom pragnącym zdobyć Everest lub Lhotse.

Uczestnicy polskiej wyprawy raportują:

…my nie wypoczywamy. Nasz cel na najbliższe dni to złapanie wysokości. Dlatego w dwóch grupach ruszamy na Lobuche*. To sześciotysięcznik położony kilkanaście kilometrów od bazy. Dziś z samego rana wyruszyła na niego czteroosobowa grupa, jutro ruszy kolejny zespół. Plan jest taki żeby w dwa dni wejść na ten szczyt, przespać się i wrócić do bazy. Potem… dalsza akcja.

Tak zdobyta aklimatyzacja powinna umożliwić szybkie pokonanie Icefalla i od razu założenie obozu drugiego pod ścianą Lhotse. Bo właśnie ten szczyt jest celem wyprawy unifikacyjnej programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera.

Źródło: PHZ

*Góra ma dwa osobne szczyty: Lobuche East Peak (6119 m) oraz Lobuche West Peak (6145 m). Najprawdopodobniej chodzi o Lobuche East.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum