30 września 2019 21:00

Udana pakistańska akcja ratunkowa na Koyo Zum (6872 m)

Pakistańskie służby przeprowadziły udaną ratunkową akcję śmigłowcową po brytyjskich wspinaczy działających na Koyo Zum (6872 m) w paśmie Hindu Raj.

Feralny w skutkach wypadek nastąpił 28 września na wysokości 5900 m, w trakcie schodzenia ze szczytu Alastair James Swinton spadł ok. 30 metrów do szczeliny i doznał urazu głowy. Jego partner, Tom Livingstone, zdołał samodzielnie (!) wyciągnąć Swintona ze szczeliny. Uraz okazał się bardzo poważny i zdecydowano się na wezwanie pomocy.

Do akcji wkroczyły śmigłowce pakistańskiej armii. Niestety, ze względu na niezrozumienie w komunikacji (sądzono, że należy podjąć wspinaczy z wysokości bazy) początkowo wysłano śmigłowce i załogi nieprzygotowane do akcji na tak dużej wysokości.

Kolejne podejście zakończyło się sukcesem i dzisiaj rano kolejno Swinton i Livingstone zostali przetransportowani do bazy, a następnie do Gilgit. Swinton jest w szpitalu, jego stan jest stabilny.

Ta mała brytyjska wyprawa działała w rejonie w 5-osobowym składzie: Alastair Swinton, Tom Livingstone, Will Sim, John Crook i Uisdean Hawthorn.

To doświadczeni alpiniści. Tom Livingstone w 2018 roku wspólnie z Alešem Česenem i Luka Stažarem pokonał słynny Latok I od strony północnej. Za to przejście zespół został wyróżniony Złotym Czekanem.

Źródło: Anna Piunova
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum