19 września 2019 08:28

Icefall pokonany? Droga do akcji na Everest i Lhotse otwarta? [aktualizacja]

Jak informuje Tim Emmett, po blisko dwóch tygodniach udało się otworzyć drogę przez Icefall. Polskie wyprawy (Andrzeja Bargiela i  PHZ) będą mogły rozpocząć akcję górską.

[Aktualizacja, 19.09 godz. 15:35 – Ostatni raport PHZ nie pokrywa się z doniesieniami Emmetta: “Stan na 19.09: ze względu na bardzo duże trudności na Icefallu, działającym tam Icefall Doktorom udało się dotrzeć zaledwie do połowy drogi do Obozu I”.]

Tim Emmett odbiera gratulacje za skuteczną akcję na Icefallu

Tim Emmett odbiera gratulacje za skuteczną akcję na Icefallu

Tim Emmett pisze:

Przetarte! Od blisko 2 tygodni Icefall Doctors* próbowali znaleźć drogę do obozu I. Po lecie warunki nie przypominają tych, które były wcześniej, jest mniej śniegu i więcej szczelin niż wiosną. Dwa tygodnie zapychania się w ślepe uliczki i brak postępów sprawiły, że oznajmili brak możliwości pokonania Icefalla. Cztery wyprawy zależą od dostania się do obozu 1, tylko stamtąd mogą osiągnąć swoje cele, aż do wczoraj wyglądało na to, że możemy jechać do domu. Wraz z pomocą asekurującego mnie Dorjee Sherpa (18 x Mount Everest) znalazłem drogę i założyłem poręczówki prowadzące na drugą stronę Icefalla. Czad!!! Teraz Szerpowie mogą założyć obóz 1 i miejmy nadzieję także obóz 2 a my wyruszymy na pierwsze wyjście aklimatyzacyjne za parę dni.

Tim Emmett to nowicjusz w Himalajach, ale bynajmniej nie nowicjusz wspinaczkowy. Jest jednym z najwszechstronniejszych i najciekawszych brytyjskich wspinaczy, łączącym wspinanie skalne i lodowe na bardzo wysokim poziomie (jego sylwetkę znajdziecie w tekście: Tim Emmett gościem 14. Krakowskiego Festiwalu Górskiego). Zakładamy, że trudności wytyczonego przez niego przejścia przez Icefall nie zbliżają się do Interstellar Spice WI12 ;).

Droga na Everest od strony Nepalu

Dzięki zaporęczowaniu Icefalla właściwą akcję górską będą mogły rozpocząć także dwie polskie wyprawy. W bazie pod Mount Everestem znajduje się ekspedycja Andrzeja Bargiela, który planuje zjazd na nartach z najwyższej góry Ziemi oraz wyprawa Polskiego Himalaizmu Zimowego. Uczestnicy tej ostatniej zamierzają zdobywać Lhotse.

*Icefall Doctor – grupa Sherpów specjalizująca się w poręczowaniu Khumbu Icefall. Dzięki nim co roku setki uczestników wypraw komercyjnych może zdobywać Mount Everest od strony Nepalu.

Źródło: FB Tim Emmett
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum