16 września 2019 13:41

Amerykanie na dziewiczym Sherpi Kangri II (7100 m)

Amerykański zespół w składzie Jackson Marvell, Matt Cornell i Kurt Ross dokonał pierwszego wejścia na Sherpi Kangri II (7100 m), szczyt leżący w Kaszmirze.

Sherpi Kangri II od południa, grań pokonana przez Amerykanów biegnie z prawej (fot. Kurt Ross)

Sherpi Kangri II od południa, grań pokonana przez Amerykanów biegnie z prawej (fot. Kurt Ross)

Ten rejon, ze względu na konflikt pomiędzy Pakistanem a Indiami był zamknięty dla wspinaczy od 1984 roku. W związku z tym znajduje się tam mnóstwo niezdobytych szczytów i ścian. Sherpi Kangri II leży tuż przy tzw. Actual Ground Position Line, czyli linii rozdzielającej pozycje wojsk Pakistanu i Indii. Mimo to zespołowi udało się zdobyć u władz pakistańskich pozwolenie na zdobycie szczytu.

Amerykanie początkowo planowali wspinać się na Sherpi Kangri II bardziej techniczną drogą, jednak brak czasu na aklimatyzację sprawił, że wybrali stosunkowo łatwą południową grań szczytu.

felt cute might delete later

Opublikowany przez Kurt Ross Piątek, 30 sierpnia 2019

Wspinaczka, prowadzona w stylu alpejskim zajęła Amerykanom dokładnie tydzień (z bazy do bazy). Teren w większości był alpejski o stosunkowo niewielkim nachyleniu. Ross pisze:

Jestem dumny pomimo tego, że droga nie miała charakteru technicznego. […] To wyjątkowe uczucie być pierwszym zespołem na 7-tysięczniku, na tym etapie rozwoju wspinania alpejskiego

Źródło: Rock&Ice
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum