6 września 2019 14:00

Sébastien Bouin otwiera w Verdon „La Rage d’Adam” 9b/b+

Sébastien Bouin sfinalizował swój wielki projekt w Verdon, jeden z głównych celów na ten sezon. Powstała La Rage d’Adam 9b/b+. Kto wie czy to nie najpoważniejsza droga Francuza, choć przecież ma już zrobione podobnie wycenione Move we Flatanger. Jedno jest pewne, jeśli wycena się utrzyma, będzie to najtrudniejsza droga we Francji.

Sébastien Bouin na „La Rage d’Adam” 9b/b+ (fot. Julia Cassou)

Sił na projekcie obitym przez A. Rhodesa Bouin po raz pierwszy spróbował cztery lata temu. W kolejnych sezonach oddawał pojedyncze, nieśmiałe próby. Wówczas chyba jeszcze nie wierzył, że ma szansę na przejście całości. Na boulderowy crux pomysłu nie miał nawet Adam Ondra, którego Francuz przyprowadził do La Ramirole w 2015 roku. Czech odczuł wówczas drogę jako naprawdę trudną, może nawet trudniejszą niż 9b/b+. Choć trzeba dodać, że spędził na niej tylko jeden dzień.

Seb Bouin o przebiegu i trudnościach La Rage d’Adam pisze tak:

Trudności nie są takie długie: najpierw, przez pierwsze 6 przelotów, mamy krótkie 8c, po czym dochodzi się do kluczowego boulderu. Ten boulder jest TRUDNY. To około 10 niesamowitych ruchów po małych ściskach i podchwytach w bardzo przewieszonej ścianie. Potem mamy 25 metrów „łatwego” terenu (około 8b).

Nie jestem pewien co do wyceny, ta droga nie jest za bardzo w moim stylu, i nie mam dużego doświadczenia w tym stopniu. Może to być trudne 9b albo 9b/b+. Zaproponuję 9b/b+, czekając aż powtarzający potwierdzą lub zweryfikują.

Patrząc na formę Bouina, zresztą także na cały jego dorobek w skałach, można być pewnym, że La Rage d’Adam to arcytrudna linia. Tylko w tym roku Francuz dwukrotnie wspiął się na poziom 9b; jako pierwszy powtórzył Mamichulę 9b w Olianie i wspomniane Move 9b/b+ we Flatanger. Obie linie są autorstwa Adama Ondry.

Najtrudniejsze drogi we Francji:

Osobne miejsce zajmuje Akira 9b(?) Freda Rouhlinga (droga z 1995, wątpliwa i niemożliwa do powtórzenia).

Brunka
źródło: FB Sébastien Bouin
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum