7 września 2019 22:55

Mistrzostwa Europy w boulderingu, Zakopane 2019 – znamy medalistów!

Spotkania z Filmem Górskim postarały się w tym roku o wielkie wydarzenie sportowe – pod Tatry zawitały bowiem Mistrzostwa Europy w boulderingu. Dwudniowe zmagania właśnie dobiegły końca, a w finale triumfowali Francuz Mickael Mawem i Słowenka Urska Repusic.

Mickael Mawem triumfuje w Zakopanem (fot. wspinanie.pl)

Sezon 2019 to rok przedolimpijski i w związku z tym czołówka światowa i europejska skupiła się na rozegranych stosunkowo niedawno w dalekiej Japonii Mistrzostwach Świata. W związku z tym Zakopanem zabrakło pierwszoplanowych postaci tej konkurencji, co wpłynęło trochę na poziom rywalizacji, jednak emocji nie brakowało, zwłaszcza, że w finale znalazł się nasz reprezentant Piotrek Schab!

Finały, początkowo zaplanowane na godziny wieczorne, przesunięto na 17.00. Zwiększało to szanse uniknięcia opadów deszczu. Niestety deszcz zaczął padać w trakcie rywalizacji i utrudnił wspinanie. Doświadczyli tego zwłaszcza panowie, na swoim trzecim problemie, zlokalizowanym na krawędzi ściany, a co za tym idzie w narażonej na opady strefie. Jak pech to pech – “trójka” była bowiem najbardziej techniczna i tarciowa…

Jedynym wspinaczem, któremu udało się pokonać dwa bouldery był Mickael Mawem. Francuz “wyszarpał” triumf w zawodach efektownym topem na ostatnim problemie. Identyczny wynik zapisało na swoje konto, 1t1 3z5,  dwóch Rosjan – Siergiej Skorodumow i Wadim Timonow, o kolorze medalu zadecydował wynik z półfinału. Ostatecznie Sergiej stanął na drugim, Wadim na trzecim stopniu podium.

Piotrek Schab – szczęśliwy i w sumie zaskoczony swoim awansem do finału – zaliczył 3 zony w 14 próbach i zajął ostatnie 6. miejsce w finałowej stawce. Teraz przed Piotrkiem wyjazd do hiszpańskiego Margalefu, gdzie ta boulderowa przygoda z pewnością przyda się na dziewiątkowych pasażach. Gratulacje za świetny start w całych zawodach!

Wśród pań rywalizacja była bardzo wyrównana – trzy z nich zaliczyły podobny wynik, czyli 3 topy i 3 zony. O medalach zadecydowała liczba prób. Na najwyższym stopniu podium zameldowała się Słowenka Urska Repusic, tuż za nią finiszowała rodaczka Vita Lukan. A trzecie miejsce zajęła Rosjanka Irina Kuzmenko.

Wywiad z Mickaelem Mawemem:

Zawody były dobrą szkołą na dla naszych routesetterów, ich pracę nadzorował legendarny Jacky Godoffe. Ale o tym wszystkim przeczytacie w relacji Andrzeja Mecherzyńskiego-Wiktora.

Wadim Timonow (na trójce) i Irina Kuzmenko (również na trójce) – fot. wspinanie.pl

Wyniki – finał panowie:

 1. Mickael Mawem FRA 2t6 4z8
 2. Siergiej Skorodumow RUS 1t1 3z5
 3. Wadim Timonow RUS 1t1 3z5
 4. William Ridal GBR 0t0 3z5
 5. Jeremy Bonder FRA 0t0 3z9
 6. Piotr Schab POL 0t0 3z14

Wyniki – finał panie:

 1. Urska Repusic SLO 3t4 4z5
 2. Vita Lukan SLO 3t6 4z8
 3. Irina Kuzmenko RUS 3t8 4z17
 4. Alma Bestvater GER 3t3 3z3
 5. Yael Taub ISR 2t4 3z6
 6. Naile Meignan FRA 1t1 4z7

Sprocket

 

 
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum