28 września 2019 14:54

Tragedia na Manaslu. Nie żyje Rita Bładyko

Tragiczne wiadomości dotarły z Manaslu (8156 m). Podczas ataku szczytowego zmarła polska himalaistka Rita Bładyko.

Rita Bladyko (fot. FB Rita Bladyko)

Rita Bładyko (fot. FB Rita Bladyko)

Informację przekazała Magda Gorzkowska, która szczyt zdobyła wczoraj bez użycia tlenu z butli:

Ok. 500 m przed C4 spotkaliśmy Polkę, Ritę z jej Szerpą… Jej stan był bardzo nieciekawy, nie wiedziała kim jest i gdzie jest. Udało mi się namówić ją, że trzeba koniecznie schodzić w dół. Powiedziałam Szerpom żeby związali ją i ciągnęli w dwójkę do C4. Tak też zrobili.

Zadzwoniłam do bazy i powiedziałam,że koniecznie trzeba Ritę ściągnąć na dół helikopterem. Szef bazy powiedział,że zaciągną ją do C3 i tam przyleci heli. W C4 dopilnowałam, by dostała tlen z butli, herbatę i ciepły śpiwór. Widziałam, że ludzie się nią zajmują i jest obok kolega z grupy. Zaczęliśmy schodzić do C3. Tam po prostu z Pembą padliśmy i zasnęliśmy. Wejście bez tlenu z butli jest bardzo wyczerpujące, więc w końcu mnie dopadło. Słyszałam głos Rity, jej Szerpa podał informację do Bazy, że jest z nią lepiej.

Dziś rano obudziła mnie informacja, że Polka nie żyje…

Magda poinformowała nas, że Rita została znaleziona martwa o ok. 7:30 w pozycji siedzącej przed swoim namiotem w C3.

Rita działa w ramach wyprawy Manaslu Expedition 2019 zorganizowanej przez Stowarzyszenie Klub Alpinistyczny „Homohibernatus”. W skład 5-osobowej wyprawy wchodzili jeszcze Piotr Kalinowski i Zbyszek Bąk (lider) oraz Michał Adam i Malwina Adam.

Wszyscy członkowie Manaslu Expedition 2019 wchodzili na szczyt ze wspomaganiem tlenem z butli. Stanęli na nim Zbyszek Bąk, Michał Adam i Malwina Adam. Są już bezpieczni w bazie.

Źródło: Magda Gorzkowska

Rita Bładyko miała 50 lat. Pochodziła z Kożuchowa k. Zielonej Góry. 14 lat temu przeprowadziła się z Hiszpanii do Londynu. Zajmowała się wykonywaniem projektów luksusowych ubrań i kostiumów. Spod jej igły wyszły kreacje m.in. dla Kate Middleton czy Adele, a także do filmów (np. “Anny Kareniny” – filmu zdobył Oscara właśnie za kostiumy). Wspinać się zaczęła w wieku 44 lat. Twierdziła, że “góry to jedyna rzecz stworzona przez Boga, żebyśmy ją podziwiali”. Manaslu miało być jej pierwszym ośmiotysięcznikiem.

Obszerne wspomnienie o Ricie, autorstwa Małgorzaty Kamrowskiej znajdziecie na stronie Polskie Himalaje.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum