8 września 2019 10:03

Magda Gorzkowska wyruszyła na wyprawę na Manaslu

Magda Gorzkowska wyruszyła dzisiaj na Manaslu (8156 m), to może być drugi w tym roku ośmiotysięcznik Polki. Magda zamierza wspinać się bez korzystania z tlenu z butli.

Magda Gorzkowsk wyrusza na Manaslu, chce zdobyć trzeci ośmiotysięcznik (fot. FB Magda Gorzkowska)

Magda Gorzkowsk wyrusza na Manaslu, chce zdobyć trzeci ośmiotysięcznik (fot. FB Magda Gorzkowska)

Magda ma na swoim koncie Mount Everest, na który weszła w 2018 z użyciem butli z tlenem. Rok później, 15 maja 2019 roku, stanęła na Makalu (8485 m). Było to pierwsze polskie kobiece wejście bez użycia tlenu z butli. Magda była też dopiero drugą Polką w historii, która stanęła szczycie Makalu. W trakcie ataku towarzyszył jej Szerpa, wspomagający się tlenem z butli. O przebiegu tego wejścia Magda opowiedziała nam w obszernym wywiadzie: „Wejście na Makalu było rzuceniem się na głęboką wodę”. W planie tamtej wyprawy było jeszcze wejście na Lhotse, z którego zrezygnowała ze względu na odmrożenia palców u stóp.

27-latka zamierza wspinać się na Manaslu bez korzystania z tlenu z butli. Będzie ją wspomagał Pemba Szerpa Lama. Dalekosiężnym celem Magdy jest wejście na wszystkie 14 ośmiotysięczniki, co jeszcze nie udało się żadnej Polce.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum