16 września 2019 15:00

Fred Nicole i Giuliano Cameroni robią pierwsze 9a w Afryce

Giuliano Cameroni i Fred Nicole dokonali pierwszego przejścia Legacy (Rocklands, RPA). To pierwsza 9a na kontynencie afrykańskim, a jej powstanie jest także “spotkaniem” dwóch pokoleń i dwóch światów wspinaczkowych.

Legacy znajduje się w rejonie Roadside. Linię wypatrzył w 2014 roku Fred Nicole (rocznik 1970). Została ubezpieczona rok później i stała się celem Szwajcara, który równocześnie zmagał się z poważnymi problemami z biodrem, zakończonymi w 2018 roku operacją. W tym roku Szwajcar znowu powrócił na drogę i robił duże postępy.

https://www.instagram.com/p/B2b8JO2DYRt/

Kilkanaście dni temu do gry włączył się Giuliano Cameroni (rocznik 1997). Po trzech dniach pracy linia padła, ale historia ma dalszy ciąg, Giuliano pisze:

Dwa dni później Fred napisał mi, że w końcu udało mu się ją przejść! Jego patent był trudniejszy niż mój, ponieważ nie można podhaczać lewej pięty, zaimponował mi i zainspirował tym prowadzeniem. Fred jest bardzo skromną osobą i nie powiedział wcześniej, jak był bliski przejścia drogi. Cieszę się za niego i ponieważ włożył w nią wiele więcej wysiłku niż ja, wydaje się właściwe z mojej strony podzielić się przejściem. […] Fred zasługuje na to jak ja i jestem szczęśliwy, że mogę dzielić to z kimś, kto był moim idolem, odkąd zacząłem się wspinać!

Przy okazji: w mojej generacji nie rezerwowaliśmy projektów, skały są za darmo i każdy może z nich korzystać. Znalazłem i oczyściłem wiele pięknych problemów i zawsze dzieliłem się nimi z innymi wspinaczami. Moje cele są proste: próbować ostro, bawić się tym i inspirować ludzi do odnajdywania i dzielenia się wszystkimi pięknymi kawałkami skały, jakie świat ma do zaoferowania. Moim zdaniem to najlepszy sposób by nasz sport się rozwijał, właśnie przez wspólne działanie, a nie rywalizację.

https://www.instagram.com/p/B2Y_NIQgeC_/

Fred Nicole tak opisuje to spotkanie generacji:

Gdy Giuliano zapytał mnie, czy mam coś przeciwko temu, by mógł spróbować drogi, szczerze, nie wiedziałem co odpowiedzieć. W mojej generacji nie zwykło się próbować czyjegoś projektu aż ten ktoś go nie zrobi lub nie odda. Równocześnie, nie miałem ochoty powiedzieć komuś, kogo znam odkąd się urodził i kogo podziwiam za jego dokonania, żeby nie próbował. Decyzję zostawiłem jemu i szczerze życzyłem powodzenia, jeśli się przystawi! Kilka dni później Legacy się narodziła!

[…]

Nie interesują mnie kontrowersje wokół tej drogi. Istotne dla mnie jest szanowanie etyki, ludzi, natury, skały i bycie otwartym na konstruktywną dyskusję, tak byśmy uczyli się od siebie i ciągle mieli radość z tego co robimy!

Co ciekawe Legacy jest najprawdopodobniej najtrudniejszą drogą na kontynencie afrykańskim. Do tej pory ten tytuł dzierżyła Mazawattee 8c+. Linię tę poprowadził jako pierwszy w 2009 roku (!) młodziutki Adam Ondra.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    ciekawa etyka [7]
    Wygląda na to, że Fred liczył na kulturę młodego człowieka…

    17-09-2019
    bennyh