15 września 2019 08:03

Futuba Ito i Yoshiyuki Ogata zwyciężają w adidas ROCKSTARS 2019

Japończycy zdominowali adidas ROCKSTARS 2019, prestiżowe zawody typu masters rozegrane w tę sobotę w Stuttgarcie. Zawodnicy z Kraju Kwitnącej Wiśni stanowili dokładnie połowę składu finałów, a na najwyższym stopniu podium stanęli Futuba Ito i Yoshiyuki Ogata.

Futuba Ito vs. Janja Garnbret (fot. Vladek Zumr)

Futuba Ito vs. Janja Garnbret (fot. Vladek Zumr)

Zawody, tradycyjnie zorganizowane z wyjątkowym rozmachem, zgromadziły 4-tysięczną publiczność. W Porsche-Arena w Stuttgarcie ponownie sport na najwyższym poziomie został połączony z muzyką. Organizatorom udało się zgromadzić sporą część czołówki boulderowej, a za poziom układanych problemów odpowiadała ekipa znana z zawodów pucharowych, w tym  Adam Pustelnik i Tomasz Oleksy.

Same zawody, niezwiązane regułami IFSC, rozgrywane są we własnej formule. Podczas finałów kolejne problemy eliminują zawodników, a zwycięzca jest wyłaniany spośród dwóch najlepszych zawodników na tzw. “super boulderze” w super finale. W tej końcowej fazie rywalizacja nawiązuje do czasówek, odbywa się na dwóch identycznych baldach, zwycięża zawodnik, który pierwszy znajdzie się na topie.

W super finale zobaczyliśmy dwa emocjonujące pojedynki. Wśród pań Futuba Ito ścigała się z Janją Garnbret, która przyzwyczaiła nas, że z każdych zawodów wraca niepokonana. Przecież na ostatnich mistrzostwach świata Słowenka wywalczyła złoto aż w trzech konkurencjach: boulderingu, prowadzeniu i kombinacji. Tym razem było inaczej. Słowenka utknęła, walcząc o flesz, dzięki czemu Japonka pomimo błędu i upadku zatopowała pierwsza.

Pojedynek męski Yoshiyuki Ogata vs. Florian Klingler miał nieco inny przebieg. Japończyk i Austriak biegli prawie identycznie, ale Ogata wybrał szybszy i, jak się okazało, pewniejszy patent na końcówce.

Finał kobiet:

 1. Futaba Ito (JPN)
 2. Janja Garnbret (SLO)
 3. Ai Mori (JPN)
 4. Miho Nonaka (JPN)
 5. Shauna Coxsey (GBR)
 6. Lucka Rakovec (SLO)
Podium zawodów adidas ROCKSTARS 2019 (fot. Christian Waldegger)

Podium zawodów adidas ROCKSTARS 2019 (fot. Christian Waldegger)

Finał panów:

 1. Yoshiyuki Ogata (JPN)
 2. Florian Klingler (AUT)
 3. Jongwon Chon (KOR)
 4. Kai Harada (JPN)
 5. Kokoro Fujii (JPN)
 6. Gregor Vezonik (SLO) • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum