15 września 2019 20:28

„Free Solo” rozbija bank. Siedem nagród Emmy

„Free Solo”, film o solówce wszech czasów Alexa Honnolda, zebrał aż siedem nagród Emmy, jednej z czterech najważniejszych nagród kulturalnych w USA. To kolejne, po Oskarze, potwierdzenie, jak mocne wrażenie ten dokument wywarł na amerykańskiej publiczność i krytykach.

Ekipa „Free Solo” z nagrodami Emmy

Ekipa „Free Solo” z nagrodami Emmy

Nagroda Emmy jest nazywana „telewizyjnym Oscarem”, została przyznana po raz pierwszy w 1949 roku. Nagrody przyznawane są w wielu kategoriach. „Free Solo” uzyskał nominację aż w siedmiu i we wszystkich zwyciężył, włącznie z nagrodą dla najlepszego reżysera w kategorii dokument.

https://www.instagram.com/p/B2cDvdxnxYw/

Za „Free Solo” jest odpowiedzialny duet Elizabeth Chai Vasarhelyi i Jimmy Chin. Twórcy w doskonały sposób udokumentowali proces przygotowań i już samo przejście przez Alexa Honnolda, bez asekuracji, drogi Freerieder na 1000-metrowej ścianie El Capitan.

Ten dokument otrzymał Grand Prix na większości festiwali górskich (m.in. na KFG), ale historii opowiadającej o Honnoldzie udało się przebić do szerszej publiczności. Najpierw film zdobył nagrody BAFTA, a następnie najwyższe możliwe wyróżnienie, czyli Oscara.

PS Zaledwie kilka tygodni temu ukazała się książka „Samotność solisty”, poświęcona Alexowi Honnoldowi.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum