25 września 2019 16:37

#doceńTOPR – zebrano już 8000 podpisów

Trwa wielka akcja zbierania podpisów pod petycją na rzecz ratowników TOPR. Pomysłodawczyni petycji, Beata Sabała-Zielińska, dziękuje za wsparcie i prosi o dalsze udostępnianie informacji – petycję można podpisywać do końca września.

Andrzej Bargiel, Grzegorz Bargiel, Kilian Jornet i Kuba Poburka w bazie pod Everestem (fot. FB Grzegorz Bargiel Międzynarodowy Przewodnik Wysokogórski IVBV / UIAGM)

***

Postulaty zawarte w petycji:

 1. zwiększenie wynagrodzeń dla ratowników,
 2. zwiększenie liczby etatów w TOPR (obecnie 39 etatów),
 3. objęcie ratowników systemem emerytalnym pozwalającym na wcześniejsze przejście na emeryturę (obecnie 65 lat).

Na pomysł stworzenia petycji i rozpropagowania akcji wpadła autorka książki „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć”, Beata Sabała-Zielińska. Do tej pory zebrano ok. 8000 podpisów, a swoje głosy można przesyłać najpóźniej do końca września. Beata jest zadowolona z postępów akcji:

W tym momencie mam ok. 8000 podpisów, ale akcja trwa i ludzie wciąż dosyłają kolejne karty. Otrzymuję informacje, że wiele osób ma zamiar jeszcze wesprzeć petycję. W schronisku w Dolinie Pięciu Stawów jest podobno stos kart. Mam nadzieję, że uzbieramy jeszcze więcej, może ponad 10 tys. podpisów. Nie wiem czy to jest dużo czy mało, ale zważywszy na to, że podpisy składa się drogą tradycyjną – trzeba wydrukować kartę, podpisać, ewentualnie poprosić o podpis znajomych, nadać pocztą – to widać duże zaangażowanie ludzi. Listy przychodzą do mnie z całej Polski, dzisiaj nawet odebrałam telefon z Niemiec i przesyłkę z Londynu. Jest to tym bardziej wzruszające, że do listów dołączonych jest mnóstwo karteczek z wiadomościami do ratowników: ludzie wspierają ratowników i dziękują za to, że mogą na nich zawsze liczyć. Mnóstwo jest przy tym dobrej energii i dobrych słów kierowanych do ratowników TOPRu.

Beata Sabała-Zielińska (fot. FB)

Petycję trzeba złożyć przed wyborami – 7 października to ostateczna data. Tego dnia o godzinie 12:00 Beata Sabała-Zielińska będzie składać petycję w kancelarii premiera na al. J. Ch. Szucha 14 w Warszawie. Beata zaprasza wszystkich zainteresowanych – jeżeli macie czas i chęci, możecie uczestniczyć w składaniu petycji. Wtedy też poznamy ostateczną liczbę zebranych podpisów.

Petycję należy odesłać na adres Beaty Sabały-Zielińskiej:

Beata Sabała-Zielińska,
ul. Gronik 25B
34-511 Kościelisko

UWAGA: wysyłamy pocztą, nie skanem (nie będą się liczyły).

WAŻNE: tabela z podpisami musi mieć taki nagłówek jak w dokumencie, nie twórzcie zatem własnych tabelek, korzystajcie tylko z pobranych plików.

Podpisane petycje należy wysyłać najpóźniej do końca września.

Petycja dla ratowników TOPR (fot. Maciej Mikiewicz/Fundacja TOPR)

źródło: Tatromaniak
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Doceniajmy niedocenianych [2]
  Moje hasło: Szanuj ratownika bo kiedyś może być potrzebny naprawdę!…

  25-09-2019
  $więty