10 września 2019 12:51

Denis Urubko: zimą Broad Peak i K2

Pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak dokonali oczywiście Polacy – Maciej Berbeka, Tomasz Kowalski, Adam Bielecki i Artur Małek. Sukces został niestety okupiony tragedią, którą wszyscy dobrze pamiętamy. Zespół stanął na szczycie 5 marca. Ze względu na swoje przekonania Denis Urubko powraca na ten ośmiotysięcznik, by jako pierwszy zdobyć górę w lutym, lub nawet wcześniej. Co zrobi z pozostałym czasem, czy spróbuje zdobyć K2? Wszystko wskazuje na to, że tak.

Denis Urubko zdradza swoje plany na najbliższą zimę

Podczas Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem Denis Urubko przyznał, że K2 jest dla niego bardzo ważną górą i zdradził swój plan:

Oprócz Broad Peaku będę miał również pozwolenie na K2. To będzie taka opcja. Jeśli uda mi się wejść na Broad Peak, będę miał aklimatyzację, pogoda będzie dobra i partner korektny to pójdę też na K2. To plan na zbliżającą się zimę, ale jego realizacja zależy oczywiście od wielu czynników – ryzyko podczas wspinania na K2 zimą jest bardzo duże.

Denis zaskoczył również niespodziewaną deklaracją:

Po tej wyprawie będę chciał skończyć swoją przygodę z górami najwyższymi i wspinać się już tylko w skałkach. Będą odwiedzał Jurę.

Partnerem Denisa na tej wyprawie będzie prawdopodobnie Don Bowie. Z nim będzie wspinał się na Broad Peak, nie jest jednak pewne czy Amerykanin będzie towarzyszył mu również na K2, czy może Denis zwiąże się z którymś z alpinistów z pozostałych wypraw działających tej zimy na K2.

Denis Urubko, Piotr Pustelnik i Krzysztof Wielicki na festiwalowej scenie Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem, 2019

Michał Gurgul
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum