17 września 2019 10:04

Bhagirathi IV dla Włochów. Dziewicza zachodnia ściana pokonana

Matteo Della Bordella, Mateo De Zaiacomo i Luca Schiera dopięli swego. Włosi ze słynnego klubu Ragni di Lecco (‘Pająków z Lecco’) pokonali dziewiczą, zachodnią ścianę Bhagirathi IV (6193 m) w Indiach. Powstała droga Cavalli Bardati (che fanno tremare la terra).

Bhagirati IV - linia wspinaczki zachodnią ścianą przy poprzedniej próbie Włochów w 2015 roku (fot. arch. Matteo della Bordella)

Bhagirati IV – linia wspinaczki zachodnią ścianą przy poprzedniej próbie Włochów w 2015 roku (fot. arch. Matteo della Bordella)

Imponująca zachodnia ściana Bhagirathi IV była wielokrotnie atakowana przez mocne zespoły w latach 90. XX wieku. Połamali sobie na niej zęby Słoweńcy, Amerykanie i Hiszpanie. Był wśród nich m.in. Silvo Karo, który w jednym sezonie uderzał na nią kilkanaście razy.

Włoskiemu zespołowi także sukces nie przyszedł od razu. To był już ich druga wspólna próba na zachodniej ścianie. W 2015 roku musieli się wycofać przed końcowym spiętrzeniem ściany. Mateo tak opisywał napotkane trudności:

Ściana okazała się o wiele stromsza niż się spodziewaliśmy. Po 200 metrach pionowego lub prawie pionowego granitu, ściana wywiesza się przez kolejne 500 metrów aż osiąga połupaną barierę pod szczytem. Cholernie przypomina mi El Capa – ma nawet “nos”, dzielący ją na lewą i prawą stronę.

Włosi początkowo zamierzali uderzyć na środek ściany, jednak okazał się zbyt trudny, wymagający zaawansowanej wspinaczki hakowej. Spróbowali z prawej strony, gdzie ściana była mniej nachylona. Tam wspięli się do wysokości ok. 6 tys. metrów, jednak połupana bariera była nie do przebycia ze względu na kruchość skały.

W tym roku się udało. Nie znamy bliższych szczegółów wspinaczki, możliwe, że zespół wybrał zupełnie inną drogę. Włoskie media informują, że Matteo Della Bordella, Mateo De Zaiacomo i Luca Schiera dotarli do bazy pod ścianą na początku sierpnia. Ze względu na zakaz używania telefonów satelitarnych informacje spod Bhagirati przychodziły skąpe. Wczoraj odebrano wiadomość: “Zrobiliśmy drogę”.

[Aktualizacja, 23.09.209] Ukazał się schemat drogi wytyczonej przez włoski zespół. Wynika z niego, że wspinano się w stylu alpejskim i nie korzystano ze spitów. Trudności 800-metrowej drogi sięgają 7b A0 (zrobiono 2 wahadła).

Zachodnia ściana Bhagirathi IV z włoską drogą, Matteo Della Bordella, Mateo De Zaiacomo i Luca Schiera, 2019

Zachodnia ściana Bhagirathi IV z włoską drogą, Matteo Della Bordella, Mateo De Zaiacomo i Luca Schiera, 2019

Źródło: FB I Ragni di Lecco

PS Utworzona w 1946 roku grupa ‘Pająków z Lecco’ stała się z czasem prestiżowym włoskim klubem alpinistycznym. Jej członkowie dokonywali ważnych przejść na całym świecie.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum