5 września 2019 10:51

“6.4 Sekunden” (8b/b+, 170 m) powtórzone po 13 latach – David Firnenburg

David Firnenburg poprowadził 170-metrową 6.4 Sekunden 8b/b+ na ścianie Fürenwand (Engelberg, Szwajcaria). Smaczku przejściu dodaje fakt, że to dopiero pierwsze powtórzenie po 13 latach od powstania.”Ta droga zasługuje na więcej uwagi” – pisze Niemiec.

David Firnenburg – pierwsze powtórzenie “6.4 Sekunden” 8b/b+, 170 m (fot. arch. D. Firnenburg)

David Firnenburg to bardzo dobry wspinacz*, ale wcześniej bez większego obycia w wielowyciągowym wspinaniu:

Ta droga była testem dla moich nerwów, była wspaniałym, nowym wyzwaniem i doświadczeniem w alpejskim terenie. Podobały mi się wszystkie aspekty wspinania, a zwłaszcza różnorodność. Głównie krawądki i ściski w przewieszeniu, płyty i brzuszki.

6.4 Sekunden na 600-metrowej ścianie Fürenwand otworzył w 2006 roku Matthias Trottmann. Powstała jedna z najtrudniejszych, do tego solidnie przewieszonych, sportowych dróg alpejskich w Szwajcarii. W sumie siedem wyciągów: 6c, 8b/8b+, 8a+, 8a, 8a, 7c+, 7b. Autor pisał o drodze: „jest siłowa, dobrze urzeźbiona, wywieszona, patenciarska, czasami po dziurkach. Ma wszystko, co powoduje, że serce zaczyna bić szybciej”.

Matthias Trottmann na drugim wyciągu “6.4 Sekunden”
(fot. Thomas Scheuner)

A jakie odczucia miał po przejściu Firnenburg?:

Żaden z wyciągów nie jest prezentem. Dla mnie kluczowym miejscem na całej drodze był 5. wyciąg. Nie zapomnę, jak w jakiś sposób wdrapałem się po mokrych chwytach w pierwszej trudnej partii, zaraz potem prawie ześlizgując się na płycie, następnie przedarłem się przez run-out i kruchą skałę. Nie mogłem uwierzyć, kiedy wpiąłem się do łańcucha.

Jeden dzień zajęło mi sprawdzenie drogi i jej wyczyszczenie, a drugiego ją poprowadziłem. Szczęście i ulga!

*David Firnenburg ma na koncie dwie skałkowe 9a+; La Ramblę w Siuranie (2017) i Modified na Frankenjurze (2018).

Brunka
źródło: woguclimbing.com, arciwum wspinanie.pl, Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum