3 września 2019 09:41

15. Spotkania z Filmem Górskim: goście, filmy, nagrody, zawody

Już po raz drugi na Spotkaniach z Filmem Górskim (5-8 września) zostanie wręczona Nagroda Taternika im. Jerzego Kukuczki. Nagroda zostanie przyznana w czterech kategoriach. Po raz pierwszy podczas festiwalu, a historycznie po raz czwarty przyznana zostanie nagroda Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Poza konkursem filmowym, w którym powalczy 31 filmów z 15 krajów, w tym 20 polskich premier, odbędą się liczne zawody: Zako Boulder Power, Zako Boulder Power Kids i Mistrzostwa Europy we Wspinaczce Sportowej. Uczestników festiwalu zabierzemy na warsztaty w ramach Akademii Górskiej z PZU. Postaramy się wyjaśnić zagadkę kryminalną sprzed 94 lat w ramach Tatrzańskiego Archiwum X. W niedzielę, podczas wręczenia Nagród Taternika, połączymy się z Andrzejem Bargielem, który przygotowuje się do zjazdu z Mount Everestu. Otwarcie festiwalu odbędzie się w czwartek, 5 września o godz. 19.00 w Galerii Antoniego Rząsy.

***

Nagroda Taternika im. Jerzego Kukuczki

Nagroda Taternika to nie tylko nagroda za sportowy wynik – za wysokość, głębokość, cyfrę. To nagroda za potęgę ducha, śmiałą myśl, zamysł, czasem wieloletnią konsekwencję w dążeniu do celu. Słowem – za ducha gór.

W tym roku przyznamy nagrody i wyróżnienia za:

  • najlepsze przejścia górskie i wielkościanowe,
  • wspinaczkę sportową (skały, bouldery – czyli „cyfra” + spektakularne osiągnięcia na zawodach sportowych),
  • spektakularne osiągnięcia w kategoriach: alpinizm jaskiniowy, narciarstwo wysokogórskie, kanioning,
  • za dokonania sprzed 25 lat.

Nagrody przyznane zostaną 8 września. Chcemy dostrzegać najważniejsze wartości kształtujące etos środowiska: poświęcenie i oddanie innym. One narodziły się i kształtowały w Tatrach. Dlatego nagroda ma kształt symboliczny – jest wierną kopią czekana Mariusza Zaruskiego, twórcy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dobroczyńca Tatrzańskiego Parku Narodowego

Nagroda Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego po raz pierwszy przyznana została ponad 20 lat temu z okazji 40-lecia istnienia instytucji. Medal, bo taką zmaterializowaną formę tego wyróżnienia wybrano, miał być przyznawany przez kapitułę raz do roku, w kolejne rocznice powołania TPN. Pierwszymi osobami, które otrzymały honorowy tytuł Zacnego Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego, byli Zofia i Witold Paryscy. Niestety w następnych latach ten zamysł porzucono.

W roku obchodów 60. rocznicy powstania Parku dyrektor TPN powrócił do tej idei. Od tej pory tytuł Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego jest przyznawany co dwa lata wybranym osobom lub instytucjom za wybitne zasługi w działalności społecznej, naukowej, edukacyjnej i organizacyjnej na rzecz ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego TPN.

Międzynarodowy Konkurs Filmowy

W konkursie zobaczymy 31 filmów z 15 krajów. Jak zwykle mocną reprezentację będzie miała tematyka wysokogórska. Zobaczymy m.in. „Ostatnią górę” Darka Załuskiego, opowiadającą o zmaganiach z K2 w warunkach zimowych, filmową biografię Hansa Kammerlandera („Manaslu. Góra dusz”), „Changabang” dokumentujący atak trójki francuzów na 1000-metrową ścianę, dokument o Peterze Hámorze, pierwszym słowackim wspinaczu, który zdobył koronę Himalajów („Zew wysokości”) czy „Od zera do Kilimandżaro”, w którym zobaczymy jak Nico Valesia zdobywa Kilimandżaro w ciągu zaledwie jednego dnia.

Denis Urubko, Sir Chris Bonington, Alex Txikon, Krzysztof Wielicki inni w Zakopanem

Wśród gości tegorocznej edycji Spotkań z Filmem Górskim pojawią się m.in. Denis Urubko, Sir Chris Bonington, Alex Txikon, Krzysztof Wielicki, Dariusz Załuski, Fulvio Mariani, Alessandro Filippini i Magdalena Gorzkowska. Połączymy się na linii Zakopane – Himalaje z Andrzejem Bargielem. Na festiwalu pojawią się też członkowie ekipy Slide Challenge oraz uczestnicy wyprawy Nanda Devi East 1939-2019.

Zawody 

Podczas tegorocznej edycji Spotkań z Filmem Górskim odbędą się Mistrzostwa Europy w boulderingu (to dopiero drugie po The World Games 2017 Wrocław zawody najwyższej rangi rozgrywane w naszym kraju) i Zako Boulder Power dla dzieci i dorosłych. Zawody odbędą się na boisku naprzeciwko Parku Miejskiego, obok miasteczka festiwalowego.

Zagadka najbardziej tajemniczego wypadku w Tatrach 

Eksperci postarają się rozwikłać “tajemnicę” Kaszniców, ojca i syna którzy 94 lata temu wraz z młodym studentem w ciągu kilkunastu minut zginęli w czasie przejścia przez Lodową Przełęcz.

Warsztaty w ramach Akademii Górskiej z PZU

Tradycyjnie zapraszamy na Akademię Górską z PZU. Zapraszamy na warsztaty i szkolenia w Tatrach w dniach 7-8 września z instruktorami z Polskiego Związku Alpinizmu, ratownikami TOPR, Międzynarodowymi Przewodnikami Wysokogórskimi i Stowarzyszeniem Wysokogórskich Przewodników Tatrzańskich. Będziemy się dokształcać w tematach wspinania, poruszania się w terenie eksponowanym, ferrat, biegów górskich i pierwszej pomocy.

Zapisy: www.akademia-gorska.pl

***

Ceny karnetów:

I pula do 15.07. – 159 zł – sprzedaż zakończona
II pula do 15.08. – 179 zł – sprzedaż zakończona
III pula do 06.09. – 189 zł

Bilety jednodniowe – do 4 września:

5.09.2019 (czwartek) – 39 zł
6.09.2019 (piątek) – 79 zł
7.09.2019 (sobota) – 79 zł
9.09.2019 (niedziela) – 69 zł

Bilety ulgowe ze zniżką 50% (do nabycia jedynie w kasie festiwalu) przysługują dzieciom w wieku 8 – 13 lat. Dzieci do lat 8 mają zapewniony bezpłatny wstęp.

Karnety dostępne: http://bit.ly/2NwzKiO

Szczegóły na:

Informacja prasowa

Pod patronatem
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum