26 sierpnia 2019 16:35

Znamy filmy konkursowe 15. Spotkań z Filmem Górskim

31 filmów z 15 krajów powalczy o Grand Prix i 8 innych nagród w Konkursie Filmowym odbywającym się w ramach 15. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem. Aż 20 z nich będzie miało swoją polską premierę w Zakopanem. Zestaw filmów konkursowych jest po bardzo zróżnicowany – znalazły się w nim produkcje dokumentalne, krótko i długometrażowe, filmy o górach i wspinaczach, ale także o narciarzach i paralotniarzach. Festiwal potrwa od 5 do 8 września.

W Międzynarodowym Konkursie Filmowym odbywającym się w ramach 15. Spotkań z Filmem Górskim zobaczymy 31 filmów z 15 krajów. Jak zwykle mocną reprezentację będzie miała tematyka wysokogórska. Zobaczymy m.in. „Ostatnią górę” Darka Załuskiego, opowiadającą o zmaganiach z K2 w warunkach zimowych, filmową biografię Hansa Kammerlandera („Manaslu. Góra dusz”), „Pumori. Córka góry” będący hołdem Alexa Txikona dla młodych alpinistów z Hiszpani, którzy zginęli na tej górze, „Changabang” dokumentujący atak trójki francuzów na 1000-metrową ścianę, dokument o Peterze Hámorze, pierwszym słowackim wspinaczu, który zdobył koronę Himalajów („Zew wysokości”) czy „Od zera do Kilimandżaro”, w którym zobaczymy jak Nico Valesia zdobywa Kilimandżaro w ciągu zaledwie jednego dnia.

Nie zabraknie filmów o Tatrach, na czele z „No Trace Tatra” dokumentującym pieszą podróż Marka Kamińskiego dookoła Tatr.  Ciekawą pozycję będzie na pewno „Wiatr” Michała Bielawskiego, „thriller dokumentalny” pokazujący mroczną siłę halnego na Podhalu. Z innego punktu widzenia – jako siedlisko bujnej fauny – najwyższe polskie pasmo gór pokaże film „Tatry – życie na krawędzi” Erika Baláža.

W konkursie znajdziemy także produkcje, których tematem przewodnim są Alpy – „Riafn” Hannesa Langa, które zgłębia dźwięki Alp, Antarktyda – „Spectre. Na koniec ziemi” opowiadające o wyprawie Leo Houldinga na najodleglejszy szczyt świata czy Kaukaz – „Everest na odwrót”, który zabierze nas w głąb liczącej ponad 2000 metrów głębokości jaskini Krubera-Wronia.

Wśród konkursowych filmów znalazły się ponadto historie: Adama Ondry – przesuwającego granice trudności wspinaczki Czecha („Age of Ondra”), Janusza Orłowskiego, 91-letniego paralotniarza („Jeszcze lecimy”), Janne Lipsanena i Axela Thelena – fińskich snowboardzistów („The Spirit of Flatness”), Bayandalai  – jednego z ostatnich pasterzy reniferów z Tajgi („Bayandalai – władca Tajgi”) czy Bryndis, islandzkiej narciarki („Kobiecy projekt skimo”).

O Grand Prix powalczą także „Up to Speed” (o dołączeniu wspinania na szybkość do dyscyplin olimpijskich), „Obserwatorium” (o dawnym Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznym Uniwersytetu Warszawskiego na górze Pop Iwan w Czarnohorze), „Portal” (o przejściu na linie ponad „Bajkałem”), „Żywioły” (o powiązaniach kolarstwa górskiego i narciarstwa), „Koniec doliny nie jest końcem świata” (o dwóch małych wioskach w dolinie Val Rovana w Szwajcarii), „Auspicjum” (o migracjach ptaków w Dolomitach), „Obcy w sercu Europy” (o Niemcach karpackich żyjących na Słowacji), „Od Tatr po Everest” (o Wyprawie Stulecia w Himalaje) i „Gdzie jest Shangri-La” (o próbie znalezienia tytułowej krainy w południowo-zachodnich Chinach).

Zapraszamy na pokazy filmowe i spotkania z reżyserami oraz bohaterami filmów – Alexem Txikonem,  Denisem Urubko i Krzysztofem Wielickim.

Spotkania z Filmem Górskim odbędą się 5-8 września w Zakopanem. W ramach festiwalu odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmowy, Bieg Przedni, Akademia Górska z PZU i Blogórsfera. Po raz drugi przyznana zostanie Nagroda Taternika im. Jerzego Kukuczki, a po raz pierwszy zorganizowane zostaną Mistrzostwa Europy we wspinaczce sportowej Małopolska 2019, w kategorii Bouldering!

Ceny karnetów:

I pula do 15.07. – 159 zł – sprzedaż zakończona
II pula do 15.08. – 179 zł – sprzedaż zakończona
III pula do 06.09. – 189 zł

Bilety jednodniowe – do 4 września:

5.09.2019 (czwartek) – 39 zł
6.09.2019 (piątek) – 79 zł
7.09.2019 (sobota) – 79 zł
9.09.2019 (niedziela) – 69 zł

Dzieci: do lat 8 – wstęp bezpłatny, 8-13 lat – 50% zniżki.

Karnety dostępne: http://bit.ly/2NwzKiO

Szczegóły na:

Informacja prasowa

Pod patronatem




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum