20 sierpnia 2019 08:52

Drugie powtórzenie “Yeah Man” (8b+, 330 m) – w roli głównej Siebe Vanhee

Na początku lipca Cédric Lachat  jako pierwszy, i to dopiero po 9 latach, powtórzył 300-metrową Yeah Man 8b+. Najwidoczniej Szwajcar zmotywował Belga Siebe Vanhee, który przyjechał do  Gastlosen (Alpy Szwajcarskie) po drugie powtórzenie. I opłaciło się…

Siebe Vanhee na “Yeah Man” 8b+, 330 m (fot. Stefan Kuerzi)

„8 sierpnia udało mi się zrobić moją najtrudniejszą wielowyciągową drogę” – pisze Siebe Vanhee. A Yeah Man to nie tylko kawał wymagającego wspinania, ale też droga chwalona ze względu na jakość i urodę. W sumie 9 wyciągów, z których ten najtrudniejszy, blisko 50-metrowy, to przedostatni odcinek.

„To naprawdę wytrzymałościowe wspinanie, ze względu na wiele trudnych wyciągów, które robisz pod rząd, aż do końca” – wspomina Belg. A wyciągi prezentują się następująco: : 7a, 7b+, 7b+, 7c , 8a+, 8a, 8a, 8b+, 7a. Vanhee wypracował sobie strategię; nie działał pod presją, zdecydował, że na pracę nad drogą poświęci cały sierpień, robił dłuższe resty pomiędzy próbami. I to zaowocowało zaskakująco szybkim przejściem, bo już po czterech dniach.

Yeah Man zaprojektowali jeszcze w latach 90. szwajcarscy przewodnicy, Francois Studenmann i Guy Sherrer. W 2004 roku wszystkie wyciągi pokonali klasycznie Josune Bereziartu i Ricardo Ortegui, ale nie udało im się zrobić całości w ciągu. Dokonał tego dopiero sześć lat później Szwajcar Giovanni Quirici.

A wracając do Belga, w maju tego roku pisaliśmy o jego innym wielowyciągowym przejściu. Wspólnie z Hiszpanami, Rogerem Moliną i Jorge Solórzano, otworzył Sense retorn (7c+, 340 m) na ścianie Pared de Catalunya w Mont-Rebei. Drogę autorzy zadedykowali Hansjörgowi Auerowi (Tragedia na Howse Peak).

Brunka
źródło: FB S. Vanhee
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum