5 sierpnia 2019 08:16

Straszykowe na bis

Straszykowe Skały pojawiły się niedawno na wspinaniu przy okazji cyklu „Okapy Jury” Waldka Podhajnego (Waldek pisał o dachu Jaskini Straszykowej i dwóch łatwiejszych propozycjach biegnących u jej wylotu), tym razem kilka słów o mniej przewieszonych formacjach w rejonie.

***

Wspominaliśmy już o dwóch starych (zapomnianych?) projektach na Fircyku, które otrzymały wreszcie przejścia; to Lekkoduch VI+ (4R+ST) i Zuburek VI.2+ (6R+ST). Na tych drogach wymieniona została ostatnio asekuracja. Przy okazji powstały też dwie inne bardzo przyjemne linie, prowadzące po dużych, wygodnych chwytach. Projekt pod numerem 5 w najnowszym przewodniku „Jura Środkowa” to teraz Trzpiot VI.2 (6R+ST), a numer 7 to Zalotnik VI.1 (5R+ST). Obie kończą się w tym samym stanie co stara droga Nieborakus. Autorem dróg jest Grzegorz Rettinger.

Przy okazji wymiany asekuracji na Nieborakusie – ze względu na duży, nieuzasadniony runout na 2. ringiem – został dobity dodatkowy przelot.

Środki na obicie pochodzą z puli IŚW „Nasze Skały”.

Fircyk – od lewej biegną:

Fircyk, Straszykowe Skały (topo G. Rettinger)

 1. Lewa dolna V TRAD
 2. Lekkoduch VI+
 3. Prawa dolna V+ TRAD
 4. Zuburek VI.2+ (ogr. bez klam z drogi Trzpiot w środkowej części)
 5. Trzpiot VI.2
 6. Nieborakus VI.2
 7. Zalotnik VI.1
 8. Możliwość

W lipcu pojawiła się też nowość na Turni nad Kopalnią w Jaroszowcu, na lewo od drogi Okazja biegnie Piccolo bandito VI.2 (projekt nr 21 w „Jurze Środkowej”). Autorami są Iwona i Mariusz Wardziukiewiczowie.

Jeśli macie już najnowsze topo „Jury Środkowej” (wy. 3, 2019) dopisujcie. Przewodnik jest wciąż dostępny w księgarni wspinanie.pl!

Brunka
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum