7 sierpnia 2019 10:23

Stefano Carnati na flatangerowskim “Thor’s Hammer”

Dawno nie było żadnych wieści z jaskini Hanshellaren. Zaległości nadrobił Stefano Carnati. Włoch powtórzył jedną z popisowych propozycji rejonu Flatanger – Thor’s Hammer 9a (9a+).

Stefano Carnati (fot. Francois Peraldi)

To czy droga Thors’s Hammer zasługuje 9a+ czy może na 9a (Carnati napisał przy drodze 9a) ma chyba drugorzędne znaczenie w stosunku do jej urody. Królewska linia, jak ją nazywają wspinacze, to blisko 60 metrów wspinania w olbrzymim dachu. Wszyscy, którzy wstawiali się we flatangerowski klasyk, byli pod ogromnym wrażeniem (jak zresztą całej Hanshellaren). A wstawiało się, i to z powodzeniem, wielu z czołówki.

O drodze otwartej w 2012 roku przez Adama Ondrę Alex Megos (do Niemca należy pierwsze powtórzenie z 2015 roku) mówił: „W moim odczuciu trudniejsze niż jakakolwiek inna droga, jaką poprowadziłem w tych trudnościach. Trzy dni zajęło mi połączenie w całość około 60 metrów, w przewieszeniu wahającym się od 55 do 85 st. Czas przejścia 38 min… czułem się jak po 10-kilometrowym biegu!”.

Rok 2015 był w historii powtórzeń Thors’s Hammer wyjątkowo urodzajny, bo z norweską linią poradzili sobie, oprócz Megosa, Jakob Schubert, Daniel Woods, Ethan Pringle i Dave Graham. W sezonie 2016 niższą wycenę dla drogi zasugerował Sébastien Bouin, potem na 9a postawił jeszcze Magnus Midtbø. Polski akcent należy do Piotrka Schaba, który przeszedł Thors’s Hammer w 2017 roku.

A co pisze najnowszy pogromca Thors’s Hammer, Stefano Carnati? Między innymi tak: „Sądzę, że to dużo trudniejsze niż wszystkie 9a, jakie robiłem, ale mam mniej doświadczenia niż inni, którzy prowadzili tę drogę”.

Tu Włoch w jaskini Hanshellaren jeszcze pod koniec lipca:

https://www.instagram.com/p/B0T7Oh9D9yz/

To doświadczenie Włocha nie jest znowu takie małe. Poza przejściami 9a, ma również tak uznany klasyk jak Biographie 9a+, a wcześniej także Goldrake 9a+.

Brunka
źródło: Instagram, 8a.nu, archwium wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum