28 sierpnia 2019 07:09

Rekordowy Flexistav Bieg Granią Tatr

Dwa rekordy trasy, wyjątkowy wschód słońca i doping turystów zostaną na długo w pamięci zawodników czwartej edycji Flexistav Biegu Granią Tatr, który rozegrano w długi sierpniowy weekend. W zawodach po raz drugi zwyciężył Robert Faron, ustanawiając jednocześnie nowy rekord biegu: 9h 9 min 20 sek (od najlepszego czasu Przemka Sobczyka lepszy o 9 sekund). Wśród kobiet z czasem 10h 32 min 26 sek zwyciężyła Katarzyna Solińska, poprawiając najlepszy czas należący do Magdy Łączak o 6 minut.

(fot. Piotr Dymus)

Należy jednak przypomnieć, że po raz pierwszy meta znajdowała się w zespole dworsko-parkowym w Kuźnicach. Trasa w związku z tym była najbliższa trasie z 2013 roku, gdy meta stała około 150 m wyżej (i to właśnie w pierwszej edycji mieliśmy najlepsze czasy). W latach 2015 i 2017 zawody kończyły się na stadionie COS, a trasa była dłuższa o ok. 1,2 km.

W tegorocznej edycji pogoda była idealna – przez cały dzień chłodno, o świcie zaledwie 5 stopni, słońce za chmurami i lekki wiatr. Czołówka rozdała karty między sobą, na pierwszych szczytach Tatr Zachodnich na prowadzenie wysunął się Kamil Leśniak, za którym w kilku minutowych odstępach biegli Robert Faron, Wojciech Probst, Bartosz Misiak, Przemek Sobczyk, Łukasz Zdanowski i Piotr Biernawski. U pań zdecydowaną przewagę osiągnęły trzy zawodniczki: Katarzyna Solińska, Kinga Kwiatkowska i Mirosława Witowska.

Po pierwszym etapie zawodów na Hali Ornak z powodu choroby wycofał się zwycięzca pierwszej edycji Przemek Sobczyk, natomiast dopiero trzeci etap, podejście i zbieg z Krzyżnego, przyniosły rozstrzygnięcia. To tu Mirosława wyprzedziła Kingę i zapewniła sobie 2. miejsce, Katarzyna miała już sporą przewagę i biegła po zwycięstwo.

(fot. Karolina Krawczyk)

Wśród mężczyzn prowadzący niemal od startu Kamil Leśniak musiał uznać przewagę doświadczonego Roberta Farona, który na zbiegu Doliną Roztoki wypracował kilkuminutowy zapas. Trzeci nieprzerwanie biegł Wojtek Probst, za nim Bartosz Misiak, a na 5. pozycji Łukasz Zdanowski, który jednak z powodu poważnego odwodnienia musiał wycofać się z zawodów. Pierwszą szóstkę zamykali więc Piotrek Biernawski i Aleksander Badowski z depczącym im po piętach Dawidem Studenckim. W tej kolejności przekroczyli linię mety. Zwycięzcy otrzymali dodatkowo tytuły Mistrza Polski Skyrunning Ultra.

(fot. Karolina Krawczyk)

Po raz pierwszy w historii imprezy oficjalnym partnerem został Tatrzański Park Narodowy, dzięki któremu meta znajdowała się w pięknym zespole dworsko-parkowym w Kuźnicach, a na turystów i kibiców czekała strefa ekologiczna ze szkoleniami „Zero waste” – „Bez śmieci” oraz „Leave no trace” – „Bez pozostawiania śladów”. Można było także korzystać z bezpłatnego zdroju wodnego oraz wygrać eko produkty ufundowane przez markę Polar Sport. A zanim na mecie pojawili się pierwsi zawodnicy, wszyscy dorośli  mogli wziąć udział w Treningu Naturalnym, kształtującym praktyczne umiejętności ruchowe człowieka.

Atrakcje dla najmłodszych – akcję TPN „Zostań Przyjacielem Parku” oraz charytatywne biegi dla dzieci wspierała Cukiernia Piekarnia Gałuszka z Żywca, która oprócz pysznych wegańskich ciastek dla zawodników i zdrowych lodów na mecie, przygotowała specjalne warsztaty z tworzenia słodkości bez dodatku białego cukru. Najmłodsi mogli też wystartować w zawodach biegowych dla dzieci w wieku 4-12 lat, z których cały dochód został przekazany na leczenie chorej na SMA Ingi Figurskiej.

W tym miejscu szczególne podziękowania chcemy skierować do ponad stu wolontariuszy, którzy przyjechali z całej Polski – bez Was przygotowanie tego biegu nie byłoby możliwe! A także do pracowników Schroniska Pięć Stawów, którzy zorganizowali wyjątkowy punkt odżywczy – niespodziankę i Schroniska na Hali Ornak – za wyjątkową serdeczność. Dziękujemy też Hotelowi Nosalowy Dwór Resort & Spa za przygotowanie biura zawodów.

Najważniejsze podziękowania kierujemy natomiast do naszych wieloletnich sponsorów, bez których Flexistav Bieg Granią Tatr nie byłby jednym z najpiękniejszych i najtrudniejszych biegów w Polsce: Flexistav i Apotex, Dynafit, Eutelsat, Polar Sport, Nutrend, Thule, Coca-Cola, Nikwax, Urząd Miasta Zakopane, Piekarnia Cukiernia Gałuszka, Symptom, PKL, Schronisko PTTK na Hali Ornak oraz Hyundai i Autoneo.

Do zobaczenia w 2021 roku!

Więcej na www.graniatatr.pl oraz https://www.facebook.com/BiegUltraGraniaTatr/

Monika Strojny

Wyniki:

Kobiety

  1. Katarzyna Solińska (Hoka One One Team Poland) 10.32,26
  2. Mirosława Witowska   (Salco Garmin Team) 10.49,58
  3. Kinga Kwiatkowska (Salco Garmin Team) 11.00,20
  4. Kamila Percuka (Muaya Running Team) 11.54,48
  5. Marta Naczyk (Dietetyk Formanaszczyt.pl) 12.19,04
  6. Paulina Barosz (MarcinSwiercTeam/Sprintem doUltra) 12.40,01

Mężczyźni

  1. Robert Faron (Salco Garmin Team/Zalesie) 9.09,20
  2. Kamil Leśniak (Salco Garmin Team/Toruń) 9.32,48
  3. Wojciech Probst (Inov-8 PL/Hażlach) 9.53,19
  4. Bartosz Misiak (Alpin Sport Hoka One One Team) 10.04,45
  5. Piotr Biernawski (Atiiq Team/Salming) 10.21,46
  6. Aleksandr Badowski (Team Mountain Fuel Polska) 10.32,11



  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum