6 sierpnia 2019 11:21

Pierwszy etap badań członków kadry Polski Himalaizm Zimowy

Próba wysiłkowa, densytometria czy analiza układu nerwowo-mięśniowego – to tylko niektóre z badań diagnostycznych, które przeszli członkowie kadry programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. Wszystko to w ramach współpracy z Vratislavia Medica i przygotowań do kolejnych wypraw unifikacyjnych.

(fot. Polski Himalaizm Zimowy)

Pierwsze badania przeszli już Piotr Tomala, Rafał Fronia, Marcin Kaczkan, Piotr Hercog oraz Oswald Rodrigo Pereira. Zawodnicy poddali się kilkugodzinnej diagnostyce. Specjaliści z wrocławskiej placówki sprawdzili wspinaczy między innymi pod kątem sprawnościowym i wydolnościowym. Przeprowadzone badania pozwolą na ocenę kondycji himalaistów oraz umożliwią monitorowanie ich stanu zdrowia po wyprawach wysokogórskich.
Kolejni członkowie programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera pojawią się we Wrocławiu jeszcze w sierpniu. Wszystko po to, aby przygotować sportowców do wypraw unifikacyjnych, a docelowo do przyszłorocznej zimowej wyprawy na K2.

(fot. Polski Himalaizm Zimowy)

(fot. Polski Himalaizm Zimowy)

Anna Rogowska, prezes Vratislavia Medica:

We współpracy z Polskim Związkiem Alpinizmu dla himalaistów przygotowane zostały pakiety zabiegów i badań, niezbędnych przy wyprawach wysokogórskich. Będą one realizowane zarówno przed wylotem na konkretne ekspedycje, jak i po powrocie zawodników z gór wysokich.

Piotr Tomala, kierownik programu PHZ:

Po wyprawie mamy w planach kolejny cykl badań, aby móc sprawdzić, w jakim stanie jest nasze zdrowie i nad czym musimy popracować. Cieszymy się, że zostaliśmy objęci tak kompleksowym i profesjonalnym wsparciem i opieką ekspertów, a tym samym możemy sprawdzić, czy jesteśmy gotowi na zdobywanie kolejnych szczytów.

Informacja prasowa PHZ
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    jprdl [11]
    Oswald Rodrigo Pereira - przyszlosc polskiego himalaizmu. Do czego to,…

    6-08-2019
    kanadol