23 sierpnia 2019 09:27

Słynne „Hubble” wciąż głównie dla Brytyjczyków. Tym razem dla Petera Dawsona

Hubble to jedna z takich dróg, o której śni pewnie niejeden ze światowej czołówki. Bynajmniej nie ze względu na urodę, bo przecież to niewiele ponad 10 metrów, z arcytrudnym boulderowym miejscem. Istotna jest pozycja, jaką Hubble zajmuje w historii sportowego wspinania. To droga legenda. Na początku sierpnia zmierzył się z nią 21-letni Brytyjczyk Peter Dawson.

https://www.instagram.com/p/B028PomDnn4/

Hubble w Raven Tor – pierwsze 8c+ na świecie, poprowadzone przez Bena Moona w 1990 roku (to czas złotej ery brytyjskiego wspinania, w tym samym sezonie Jerry Moffatt otwiera w Lower Pen Trwyn pierwsze 8c w kraju, Liquid Ambar). Dziś coraz więcej wspinaczy uważa, że droga Moona spokojnie mogłaby mieć 9a, ba, nawet Adam Ondra pisał: „myślę, że nie jest łatwiejsza od Action Directe, pierwszej 9a powstałej rok później”. 9a przy Hubble postawił też Peter Dawson, rok wcześniej przeszedł inny wyspiarski klasyk Rainshadow 9a w Malham Cove.

Kluczem do pokonania Hubble jest bardzo siłowa i palczasta sekwencja. Steve McClure tak podsumował kiedyś przebieg drogi: „jeśli byłby to problem boulderowy, mógłby mieć 8B. Tak naprawdę jest to boulder, ale z liną. To tylko około 7 przechwytów, 9 jeśli jesteś niższy. Potem masz chwilę na oddech, przed relatywnie łatwym terenem w okolicach 7c+(…).

Na filmach Peter Dawson…

…i Steve McClure

***

Póki co Hubble kolekcjonują głównie Brytyjczycy, sporo wspinaczy spoza Wysp nie umiała poradzić sobie z kluczowym boulderm. Rodzynkiem jest Alex Megos, który przeszedł drogę w 2016 roku. Reszta to już same brytyjskie nazwiska – Malcolm Smith, John Gaskins, Steve Dunning, Richard Simpson, Steve McClure, Wiliam Bossi i teraz Peter Dawson.

Brunka
źródło: ukclimbing.com, arch. wspinanie.pl

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    na wędkę ??? [19]
    „jeśli byłby to problem boulderowy, mógłby mieć 8B. Tak naprawdę…

    23-08-2019
    kozi