19 sierpnia 2019 08:18

Pete Whittaker jako drugi powtarza tradowy ekstrem “The Recovery Drink”

Pete Whittaker i Tom Randall, czyli Wide Boyz – nierozłączny duet wytrawnych rysiarzy. Na tyle zgranych, że jeśli drogę zrobi jeden z nich, czują, że robota została wykonana tylko w połowie. Tym razem jednak sukces odniósł jedynie Pete Whittaker, Randall pracował w tym czasie nad swoimi projektami w Lake District. A przejście palce lizać. Brytyjczyk poprowadził norweski trad The Ricovery Drink na ścianie Profilveggen (Profile Wall) w rejonie Jossingfjord.

https://www.instagram.com/p/B1MLJhllX_0/

***

Pierwszym, któremu udało się odhaczyć tę honorną linię, był w 2013 roku Nicolas Fravresse. Mimo że z ust Belga nie padła jednoznaczna deklaracja co do wyceny, to pojawiły się słowa o jednej z najtrudniejszych rys, jakie prowadził, trudniejszej niż chociażby palczasty klasyk Cobra Crack. A to znaczące. O Recovery Drink zaczęto mówić jako 8c+, i nikt jakoś specjalnie nie zaprzeczał.

Nicolas Fravresse:

Na The Recovery… chrapkę miało wielu tradowców, ale to droga, jakiej nie przechodzi się ot tak. Ponad 30-metrowa, przewieszona ściana „poprowadzona” systemem wąskich rys, z całą gamą przechwytów, na czele z klinowaniem palców, i wyszukanych ustawień to idealna formacja dla Pete’a Whittakera. A jednak Brytyjczyka uprzedził z pierwszym powtórzeniem Daniel Jung. Niemiec pokonał drogę w ubiegłym roku. Poprawił jednocześnie styl, w jakim wspiął się Favresse, zakładając komplet kości od dołu. Belg co prawda osadził większość przelotów na prowadzeniu, ale zostawił kilka kostek w łatwiejszych miejscach, żeby po każdej próbie łatwiej było mu czyścić przewieszone partie.

Pete Whittaker jest dumnym posiadaczem drugiego powtórzenia. A jak dużym wyzwaniem jest norweski trad, nawet dla tak wytrawnych specjalistów od rysowych formacji, świadczy fakt, że Pete szykował się do przejścia od kilku sezonów, w ubiegłym roku pojawił się w Jossingfjord trzykrotnie. Po drodze były ostre treningi, obwody, kampus, analizowanie błędów, drobiazgowe dopracowywanie patentów, no i oczywiście replika kluczowej sekwencji…

Tu próby z ubiegłego roku:

Więcej o drodze Pete’a do sukcesu na Recovery Drink w serwisie ukclimbing.com.

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum