30 sierpnia 2019 11:55

Na Zacisznej w rejonie Ryczowa

Na Jurze Środkowej znajdziecie kolejny rejon do przewspinania. Nie ma go w najnowszym przewodniku, bo powstał już po ukazaniu się środkowojurajskiego topo. To Zaciszna, kameralna miejscówka na obrzeżach Ryczowa (w kierunku Smolenia).

***

Jeśliby konkretniej zlokalizować Zaciszną, to w jej najbliższym sąsiedztwie znajdują się Ząbczysko i Skała nad Półką (opisane w „Jurze Środkowej”), choć wciąż to spory kawałek drogi.* Rejon nie był zupełnie dziewiczy, przed laty eksplorował go na wędkę Andrzej Ciszewski. Stąd w prawej części na szczycie zainstalowanych jest kilka łańcuchów, do których prowadzą omszałe formacje. To informacja dla chętnych do poprowadzenia zapomnianych dróg  (uwaga: trzeba je najpierw porządnie oczyścić).

A co gotowego znajdziecie na Zacisznej?

Tak naprawdę Zaciszna to spore wzgórze pokryte różnej wysokości ścianami. Grzegorz Rettinger wyeksplorował tego lata dwie wyróżniające się skały, dochodzące do 12-14 metrów (wystawy północna i zachodnia).

Na lewą ze skał prowadzą trzy linie, kończą się we wspólnym stanowisku:

1. Bryzol morski VI (5R+ST), dojściowa droga do stanowiska, można korzystać z zacięcia
2. Mule z Bali VI.3+ (4R+ST), sprężny boulder środkiem ściany
3. Wrapy z humusem VI.1+ (4R+ST)

Z kolei na skale w prawej części rejonu biegną:

Zaciszna (rys. Grzegorz Rettinger)

4. Otwarty projekt, prostowanie od dołu Fitkultury
5. Podcięte skrzydła VI.1+
6. Tulę bóle VI+, łatwiejsze dojście do drogi Bóle fantomowe
7. Fitkultura VI.4+
8. Bóle fantomowe VI.1+
9. Bulder nerkowy VI+

Środki na obicie dróg pochodzą z puli IŚW „Nasze Skały”.

*Dojście: Z Ryczowa kierujemy się do Złożeńca, po minięciu wzniesienia parkujemy. Idziemy prostopadle w prawo jedną z dróg lub przecinek leśnych. Skała stoi ok. 200 m od asfaltu. GPS N 50°25´29˝  E 19°37´38˝

***

Najnowsze wydanie przewodnika „Jura Środkowa” (2019) możecie kupić w księgarni wspinanie.pl. Możecie też nabyć ją w promocyjnej cenie w pakiecie z „Jurą Południową”. Można też zaszaleć i dołożyć do pakietu „Beskidy i Zachodnie Pogórze” :). Uwaga: czas promocji ograniczony!

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Bardziej precyzyjne współrzędne (; [2]
    Jakby ktoś potrzebował trafić, to polecam jednak kierować się tu:…

    31-08-2019
    Freddie Chopin