15 sierpnia 2019 13:12

Mistrzostwa Świata w Hachioji: poznaliśmy mistrzynię świata w prowadzeniu

W japońskim Hachioji trwają Mistrzostwa Świata we wspinaczce. W czwartek poznaliśmy triumfatorki w konkurencji prowadzenie. Routesetterzy przygotowali dla pań niezwykle wymagającą drogę, z którą najlepiej poradziła sobie, co nie jest niespodzianką, Słowenka Janja Garnbret!

Przewieszający się pasaż, bo mikrokrawądkach i ściskach na strukturach, zmusił zawodniczki do bardzo siłowej i palczastej wspinaczki. Droga nie pozwoliła prawie żadnej z nich na chwilę wytchnienia. Różnice były nieznaczne – o brązowym medalu zadecydował wynik z półfinału.

Na ostatnim stopniu podium stanęła młodziutka Japonka Ai Mori. Po srebro sięgnęła Słowenka Mia Krampl, której udało się wykonać jedną sekwencję więcej niż Mori oraz Koreanka Seo Chaehyun, Japonka Akiyo Nouguchi i Austriaczka Jessica Pilz.

Klasą samą dla siebie była Janja Garnbret. Słowenka, choć nie skończyła drogi finałowej, jednoznacznie pokazała, że w tym sezonie (i nie tylko tym) nie ma sobie równych, wszak we wtorek zdobyła Mistrzostwo Świata w boulderingu! Przez drogę szła pewnie, crux, który stanowił wyzwanie dla koleżanek, pokonała bez cienia zawahania. Jednak nawet ona musiała dać za wygraną – krawądeczki i przewieszenie finałowej drogi stanowiły dla niej przeszkodę nie do przejścia.

Wzruszona mistrzyni świata – Janja Garnbret, archiwum Innsbruck 2019 (fot. IFSC)

Niepocieszone były po zawodach liderka tegorocznego Pucharu Świata Seo Chaehyun oraz mistrzyni świata z Innsbrucka Jessica Pilz. Zresztą twarze zawodniczek siedzących po swoim starcie w strefie dla zawodników pokazywały, że prawie żadna nie była zadowolona z tego, co przed chwilą się stało… Ich pozbawione (widocznych) emocji i chłodne zachowanie może stanowić dobre studium dla psychologów sportowych :).

Radość panowała, co zrozumiałe, w słoweńskim teamie – złoto, srebro i dobre 7. miejsce dla Vity Lukan,\ jasno potwierdzają niezwykłą pozycję tej nacji w kobiecym wspinaniu.

Wyniki:

 1. Janja Garnbret SLO 43+
 2. Mia Krampl SLO 39+
 3. Ai Mori JPN 38+
 4. Seo Chaehyun KOR 38+
 5. Akiyo Nouguchi JPN 38+
 6. Jessica Pilz AUT 38+
 7. Vita Lukan SLO 30+
 8. Julia Chanourdie FRA 30+

Pełne wyniki na specjalnej stronie poświęconej Mistrzostwom Świata w Hachioji 2019.

Sprocket
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum