13 sierpnia 2019 15:59

Mistrzostwa Świata w Hachioji: na boulderach karty rozdaje Tomoa Narasaki

Drugi finał Mistrzostwa Świata w Hachioji za nami. Tu, podobnie jak u kobiet, w czołowej szóstce aż trzech reprezentantów Japonii (choć bez mistrza z Innsbrucka Kai Harady), Czech, Niemiec i Austriak. Walka toczyła się nie tylko o medale w boulderingu, ale też o jak najlepsze pozycje wyjściowe do walki o awans na Igrzyska.*

Pierwsze skrzypce grał dziś zdecydowanie Tomoa Narasaki. Tyle że finałowi brakowało dramaturgii, brakowało przede wszystkim topów. Jedyne dwa należały właśnie do Japończyka[!].

Tomoa Narasaki nie do pobicia (fot. Daniel Gajda / IFSC)

***

Na rozgrzewkę routesetterzy zafundowali zawodnikom tor przeszkód po paczkach, a więc stały punkt współczesnych zawodów balderowych, choć przez część stawki nie za bardzo lubiany i nierzadko budzący frustrację. Jako jedyny do topu z sukcesem „dobiegł” mistrz świata z 2016 i lider Pucharu Świata 2019 Tomoa Narasaki. Jak się okazało nie do pobicia w całych zawodach…

Finaliści, od lewej: Jakob Schubert, Yannick Flohé, Keita Dohi, Kokoro Fujii, Tomoa Narasaki, Adam Ondra

Drugi problem to już więcej boulderingu w czystej postaci. Masywne ruchy w przewieszeniu, ale też nieewidentne, trudne, za trudne. Konstruktorzy chyba przecenili możliwości finalistów, zerowy bilans topów (także zon) mówi sam za siebie. Routesetterzy szli jednak w zaparte :). Partia nr 3 to znów arcytrudna zagadka. Bardzo trikowa, super techniczna. I tu ponownie kunszt pokazał Tomoa. Zaprezentował zresztą najlepsze cechy japońskich boulderowców: miękkie, kocie ruchy, zwinność, spryt, determinację.

Jak musiał czuć się Adam Ondra na finiszu finału? Przez poprzednie rundy szedł jak burza, a tymczasem w najważniejszej odsłonie – boulder przed końcem – zajmował ostatnią pozycję. Zapowiadało się, że na czwórce (premiującej wyższych zawodników) powalczy o lepsze miejsce. Nic z tego, to zdecydowanie nie był dzień Czecha. Przez ostatni boulder nie przedarł się zresztą żaden z szóstki finalistów.

Finał mężczyzn w boulderingu – Mistrzostwa Świata w Hachioji 2019

  1. Tomoa Narasaki 2t4z
  2. Jakob Schubert 0t3z
  3. Yannick Flohé 0t3z
  4. Kokoro Fujii 0t3z
  5. Keita Dohi 0t2z
  6. Adam Ondra 0t0z

Pełne wyniki na stronie IFSC.

*Po podliczeniu punktów w trzech konkurencjach najlepszych 20 zawodników i 20 czołowych zawodniczek wystartuje w eliminacjach w trójboju – tu najpierw rozegrane zostaną biegi, później bouldering, a na końcu prowadzenie. Do finału kombinacji – według nowych przepisów – awansuje po 8 zawodników i zawodniczek. Na tym etapie odbędzie się także selekcja na Igrzyska. Do Tokio pojadą najlepsze siódemki kobiet i mężczyzn w trójboju (ale uwaga: na każdy kraj przypada tylko po dwóch reprezentantów w kategorii kobiet i mężczyzn).

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum