26 sierpnia 2019 08:26

Trwają juniorskie Mistrzostwa Świata w Arco. Worek medali dla Japończyków

Po seniorskich Mistrzostwach Świata w Hachioji swoją imprezę, także rangi mistrzowskiej, rozpoczęli w Arco (22-31 sierpnia) juniorzy. Na początek rozegrali konkurencję prowadzenie.

***

Niektórzy z młodych zawodników do Arco przyjechali prosto z Japonii. Np. Laura Rogora i Brookie Raboutou. Obie wspinały się w półfinałach w Hachioji, a teraz stanęły na podium rozgrywek juniorskich. Włoszka została mistrzynią świata, Amerykanka zdobyła brąz.

Laura Rogora, najlepsza wśród juniorek (fot. newspower.it)

Nikogo już pewnie nie dziwi doskonała dyspozycja japońskich wspinaczy. Młodzi uczą się od starszych kadrowiczów, jak wygrywać decydujące starcia. A efekty widać teraz w Arco. O potędze japońskiego wspinania niech świadczy fakt, że tylko w pierwszej z rozegranych konkurencji japońscy juniorzy zgarnęli aż 8 medali, w tym 3 złote. Pierwsze miejsca zajęli Shuta Tanaka, Hidemasa Nishida (także obecny w Hachioji – 22. w końcowej klasyfikacji) i Junta Sekiguchi.

Z liną wspinali się też polscy zawodnicy. Najwyższą lokatę zajął w naszej ekipie Jakub Ziętek (32).