29 sierpnia 2019 09:52

Mistrzostwa Świata Juniorów 2019: drugie złoto dla Oriane Bertone

Trwają Mistrzostwa Świata Juniorów w Arco. Wczoraj rozdano kolejne trzy komplety medali. Tym razem o podium walczyli młodzi boulderowcy. Swoje drugie złoto wywalczyła Francuzka Oriane Bertone.

Oriane Bertone (fot. newspower.it)

Na bohaterkę mistrzostw wyrasta Oriane Bertone, znana zresztą ze świetnych przejść boulderowych (z rekordem 8B+, Golden Shadow w Rocklands). 14-letnia Francuzka zgarnęła wczoraj drugie złoto, pierwsze zdobyła kilka dni wcześniej w konkurencji prowadzenie. Kto wie, czy to właśnie nie ona będzie główną kandydatką do złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 2024. A przypomnijmy, że we Francji, w przeciwieństwie do Tokio (gdzie nasza dyscyplina zadebiutuje), zawodnicy nie będą wspinać się w formacie łączonym. Przewidziano bowiem osobną rywalizację dla sprinterów oraz łączoną dla boulderowców i wspinaczy w prowadzeniu. Więcej o obecności wspinania w na Igrzyskach 2020 i 2024 TUTAJ.

Oriane po zdobyciu złota na boulderach:

Nigdy bym się nie spodziewała, że zostanę podwójną mistrzynią świata, w prowadzeniu i na boulderach. Dziś bouldery były bardzo trudne. Po prezentacji wydawało mi się, że będą łatwiejsze niż w półfinałach, ale się myliłam. Zdziwiłam się. Teraz wracam na swoją małą wyspę [Reunion – red.] i będę trenować na Mistrzostwa Europy Juniorów w Brixen (19-22 września), gdzie będzie wielu mocnych zawodników(…)

Za wygraną nie dają Japończycy. Podobnie jak w prowadzeniu (tu zdobyli aż osiem medali, w tym trzy złote!), po trofea sięgają także na boulderach. Póki co (bo przed nami jeszcze pozostałe kategorie juniorskie) mają na koncie cztery krążki, w tym ten najcenniejszy dla Sohty Amagasy.

Koronną dyscypliną polskich kadrowiczów nieprzerwanie pozostają czasówki. W pozostałych konkurencjach startują słabo. Poniżej pierwsze trójki i miejsca Polaków.

Juniorki B
1. Oriane Bertone (Francja) 2T4z
2. Ryu Nakagawa (Japonia) 2T2z
3. Hana Koike (Japonia) 1T3z

27. Daria Nawój
63. Zuzanna Mientus

Juniorzy
1. Sohta Amagasa (Japonia) 4T4z
2. Leo Favot (Francja) 2T4z
3. Nathan Martin (Francja) 2T3z

Juniorzy B
1. Nichol Tomas (Tajlandia) 3T4z
2. Junta Sekiguchi (Japonia) 3T3z
3. Edvards Gruzitis (Łotwa) 3T3z

49. Jan Gurba

Pełne wyniki na stronie IFSC.

Brunka
źródło: rockmasterfestival.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum