5 sierpnia 2019 10:18

Nowa droga na Ministrancie – „Ministranckie stygmaty” X

28 lipca Marcin Gąsienica-Kotelnicki i Darek Kałuża poprowadzili nową drogę na Ministrancie. Powstały Ministranckie stygmaty X, wariant do Opętania. Poniżej relacja Darka.

Marcin Gąsienica-Kotelnicki na „Ministranckich stygmatach” X (fot. Wojtek Roj)

***

Droga ta jest kolejnym wariantem wykorzystującym dwa dolne wyciągi z Opętania, plus dwa wyciągi nowego terenu. Rok temu podczas prac nad Egzorcystą zwróciliśmy uwagę na ewidentną skośną rampę na lewo od trzeciego wyciągu, która dobrze rokowała co do przejścia klasycznego. Tego lata zlustrowaliśmy dokładnie ten teren i po trzech dniach czyszczenia i prac ekiperskich rozpoczęliśmy pierwsze próby.

Dosyć szybko udało się rozszyfrować wszystkie sekwencje. Jak zwykle problemem okazało się połączenie wszystkiego w logiczny ciąg. Nie pomagała nam też kapryśna tatrzańska pogoda. Ostatecznie po siedmiu dniach prac przeszliśmy klasycznie całą drogę.

Darek Kałuża na „Ministranckich stygmatach” X (fot. Wojtek Roj)

Niestety, w tej części ścian, teren poniżej trzeciego wyciągu nie jest zbyt atrakcyjny wspinaczkowo, stąd decyzja o wykorzystaniu dwóch już istniejących wyciągów z Opętnia. Kluczowa do przejścia okazała się trzecia długość liny. To prawie 30 metrów bardzo różnorodnego i wymagającego wspinania.

Po pokonaniu pierwszych pięciu wpinek z Egzorcysty odchodzimy w lewo, pokonując całą prawą, przewieszoną część ściany. Na samym końcu łączymy się z Mapetami. Pierwsza połowa, zdecydowanie najtrudniejsza, to dosyć balderowe i trikowe wspinanie, druga część jest bardziej wytrzymałościowa. Ten wyciąg, choć zdecydowanie odmienny w charakterze, wydawał nam się podobnie trudny jak dziesiątkowa rysa z Opętania. Ostatnia długość liny to solidna tatrzańska szóstka.

„Ministranckie stygmaty” X, Ministrant (fot. / topo Andrzej Marcisz)

Całość drogi została otwarta od góry i ubezpieczona boltami. Jedynie na wspólnym odcinku z Mupetami pozostawiliśmy asekurację tradycyjną z haków. Do przejścia, poza sprzętem osobistym, potrzebny jest zestaw 14 ekspresów.

Zapraszamy do powtórzeń.

Darek Kałuża
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Za dnia wspinanie... [6]
    Wiczorem zaś taterników ganianie :) Bosko.

    5-08-2019
    Karol_Gustaw