9 sierpnia 2019 13:17

Maciej Kuczyński (1929-2019)

5 sierpnia w wieku 90 lat zmarł Maciej Kuczyński, człowiek wielu pasji i talentów. Uczestnik Powstania Warszawskiego. Uznany naukowiec, podróżnik, eksplorator, pisarz i publicysta.

Maciej Kuczyński (fot. materiały prasowe)

Maciej Kuczyński był z wykształcenia architektem, ale jego bogate zainteresowania i działalność wykraczały daleko poza architekturę. Był podróżnikiem, alpinistą, speleologiem, polarnikiem, naukowcem, pisarzem. Współzakładał reaktywowany po wojnie Klub Wysokogórski (1949), był jednym z założycieli Klubu Grotołazów w Krakowie (1950), a także prezesem i współzałożycielem polskiego oddziału The Explorers Club w Nowym Jorku. Był także honorowym członkiem Polskiego Związku Alpinizmu i wieloletnim członkiem Kapituły Kolosów.

Kierował wyprawami górskimi, naukowymi i eksploracyjnymi na całym świecie.  Za onet.pl:

Prowadził wyprawy odkrywcze do jaskiń w górach Europy i obu Ameryk. Przemierzał peruwiańskie i chilijskie Andy, dżungle Ameryki Łacińskiej i Afryki oraz Himalaje. Zdobył San Agustin – najgłębszą jaskinię obu Ameryk. Organizował wyprawy naukowe na Spitsbergen (był jednym z założycieli polskiej stacji polarnej), a także wyprawy paleontologiczne Polskiej Akademii Nauk na pustynię Gobi oraz wyprawy amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska na lodowce Himalajów, w góry Ruwenzori i na Alaskę. Jest współodkrywcą najstarszych na świecie, liczących ok. mld lat, jaskini kwarcytowych na wenezuelskim płaskowyżu Sarisarinama.

Maciej Kuczyński zostawił po sobie ogromną spuściznę literacką. Jest autorem ponad 30 książek, reportaży oraz artykułów o tematyce naukowej i podróżniczej (za które otrzymywał nagrody i wyróżnienia), a także twórcą filmów dokumentalnych.

Pogrzeb odbędzie się 14 sierpnia o godzinie 12 w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach.

źródło: onet.pl, info prasowe
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum