8 sierpnia 2019 12:00

Amerykanie jako pierwsi stają na wierzchołku Link Sar (7041 m)

Steve Swenson, Mark Richey, Graham Zimmerman i Chris Wright dokonali historycznego, bo pomimo wielu wcześniejszych prób, pierwszego wejścia na Link Sar (7041 m).

***

Link Sar i wcześniejsze próby

Link Sar to do niedawna dziewiczy siedmiotysięcznik położony w trudno dostępnej części doliny Charakusa w Pakistanie. Nazwa góry nawiązuje do jej położenia i grani łączących sąsiednie szczyty: K6 (7282 m) i K7 (6934 m). Góra znajduje się w stosunkowo rzadko odwiedzanej części Karakorum, niemniej jej imponująca budowa od dawna przyciągała alpinistów. Chris Wright tak opisywał ją w swoim wniosku o dofinansowanie wyprawy (alpiniści otrzymali wsparcie American Alpine Club’s Cutting Edge Grant):

Wielokrotnie próbowany, lecz ciągle bezskutecznie, oszałamiający granitowy potwór ukryty w rzadko odwiedzanej dolinie w sercu Karakorum. Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej pociągających, niezdobytych szczytów wielkich łańcuchów górskich.

Góra odpierała ataki alpinistów wielokrotnie. Steve Swenson (najbardziej doświadczony członek amerykańskiego zespołu, któremu udało się zdobyć szczyt) mierzył się z Link Sar podczas tej wyprawy po raz trzeci (wcześniejsze próby w 2000 r. i 2017 r.). W poprzedniej próbie towarzyszyli mu Wright i Zimmerman. W 2017 r. swoich sił na Link Sar próbowali również Tom Ballard i Daniele Nardi – bezskutecznie. Podobnie jak wcześniej zespoły z Francji i Szwajcarii.

Jonathan Griffith i Link Sar West

Cztery razy na Link Sar wspinał się Jonathan Griffith, który ostatecznie, wraz z Andym Housemanem wytyczył na północno-zachodniej ścianie nową drogę (Fever Pitch), nie zdobywając jednak szczytu. Alpiniści ogłosili zdobycie wierzchołka Link Sar West (6938 m) – góra o tej nazwie nie widnieje jednak na mapach. Griffith i Houseman sami mieli wątpliwości co do tego, czy punkt, do którego dotarli (zwornik grani, turnia wieńcząca ścianę), można nazwać oddzielnym szczytem. W publikacji American Alpine Journal możemy przeczytać tłumaczenie Griffitha. Oto jego fragment:

… przeszliśmy północno-zachodnią ścianę i dotarliśmy do szczytu, który dominuje nad zachodnią częścią góry (główny wierzchołek znajduje się w części zachodniej). W innych dużych masywach (np. K6) często spotykamy się z kilkoma wierzchołkami. Na mapach wierzchołek zachodni widnieje jako Point 6938 m. Byłem tam i czuję, że zachodni wierzchołek zasługuje na sklasyfikowanie jako oddzielny szczyt.

Przejście zespołu Griffith – Houseman (fot. The North Face / Jon Griffith)

Link Sar – pierwsze wejście

Niezależnie od tego, czy Link Sar West uznamy za samodzielny szczyt, nie ma wątpliwości co do tego, że główny wierzchołek, a zatem górę, jako pierwsi zdobili Amerykanie: Steve Swenson (65 lat), Mark Richey (61 lat), Graham Zimmerman (33 lata) i Chris Wright (36 lat).

Cała czwórka alpinistów może poszczycić się wyjątkowymi osiągnięciami w górach wysokich. Wielokrotnie wspinali się wcześniej na dziewicze szczyty sześcio- i siedmiotysięczne, w stylu alpejskim, nowymi drogami. Za pierwsze wejście na Saser Kangri II East (7513 m) w Karakorum Mark Richey i Steve Swenson (oraz Freddie Wilkinson) otrzymali Złoty Czekan.

Amerykanie w trakcie wspinaczki na Link Sar w 2017 r. (fot. Graham Zimmerman)

Informację o zdobyciu szczytu otrzymały jako pierwsze żony wspinaczy (Marka, Steva i Grahama) w miniony weekend. Treść wiadomości była krótka:

Link Sar został zdobyty.

Alpiniści dotarli do szczytu i rozpoczęli odwrót, by jak najszybciej dotrzeć do obozu 4 i zregenerować zasoby energii. Wszyscy mieli świadomość, że osiągnięcie szczytu to dopiero połowa sukcesu. Zejście było również wymagające, skomplikowane i niebezpieczne.

We wtorek zespół dotarł do obozu 3 i kontynuował zejście. Żona Marka komentuje:

Będziemy się cieszyć dopiero, gdy dotrą do bazy.

Jak podaje Desnivel, alpiniści są aktualnie na ostatnim etapie zejścia.

Aktualizacja:

Droga pierwszego wejścia na Link Sar (7,041m) od południowo-wschodniej strony, M6+ WI4 90°, 2300 m

Droga pierwszego wejścia na Link Sar (7,041m) od południowo-wschodniej strony, M6+ WI4 90°, 2300 m

***

Na więcej szczegółów dotyczących przejścia i przebiegu drogi będziemy musieli zaczekać. Niemniej już teraz przejście Amerykanów możemy uznać za jeden z większych wyczynów w dziedzinie alpinizmu eksploracyjnego. Link Sar była jedną z najwyższych niezdobytych do tej pory gór. O jej trudnościach, a zarazem randze wyczynu świadczą najlepiej wspomniane wcześniej, nieudane próby.

Michał Gurgul
źródła: gripped.com, Rock and Ice, Alessandro Filippini
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum