30 sierpnia 2019 10:15

Everest zimą i samotnie? Ambitny plan Josta Kobuscha

Wyżej już chyba nie można zalicytować. Młody niemiecki wspinacz Jost Kobush ogłosił zamiar wejścia samotnie, zimą na Mount Everest.

Jost Kobusch (fot. FB Jost Kobusch)

Jost Kobusch (fot. FB Jost Kobusch)

27-letni Jost przedstawia się na swojej stronie internetowej w ten sposób:

Znakiem rozpoznawczym Josta są samotne wspinaczki na wysokie szczyty.  Minimalistyczne podejście jest sposobem na osiąganie trudnych celów w zrównoważony, przyjazny dla środowiska sposób. Świadomie rezygnuje z dzisiejszego trendu ekstremalnej turystyki i zwraca się ku ‘wyprawie w nieznane’ – zimowym wejściom, nowym drogom i niezdobytym szczytom.

Niemiec samotną przygodę z górami wysokimi zaczął już w 2014 roku, kiedy w wieku 21 lat wszedł właśnie w ten sposób na Ama Dablam (6814 m). Został ogłoszony najmłodszym samotnym zdobywcą tego szczytu.

Do mainstreamu przebił się dzięki filmowi, który nakręcił podczas tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi w Nepalu. 24 maja 2015 roku Jost znajdował się wtedy w bazie pod Mount Everestem.

Chess below the Summit of Annapurna 8091m

Partia szachów pod wierzchołkiem Annapurny (8091 m), zdjęcie 360 stopni

W 2016 roku Jost wszedł bez użycia tlenu na Annapurnę, swój pierwszy ośmiotysięcznik. Mimo to, że samo wejście nie było epokowe, Niemcowi udało się zapisać w historii himalaizmu i… szachów. Wraz z Nadav Ben-Yehudą rozegrali pojedynek szachowy na szczycie tego ośmiotysięcznika. To najprawdopodobniej najwyżej rozegrana partia szachów w historii.

W 2017 roku samotnie dokonał pierwszego wejścia na dziewiczy Nangpai Gosum II. Był to jeden z najwyższych (7296 m n.p.m.), dziewiczych szczytów Ziemi.

Jost swój zamiar zdobycia zimą Mount Everestu ogłosił za pośrednictwem serwisu alpin.de. Ma zamiar wspinać się samotnie Kuluarem Hornbeina. To dość trudna technicznie droga, przebyta po raz pierwszy w 1963 roku przez ekspedycję amerykańską.

O tym czy plan Josta jest czymś więcej niż próbą zdobycia uwagi przekonamy się za kilka miesięcy. Na razie młody Niemiec wyruszył do Nepalu w celach aklimatyzacyjnych.

Najwyższy szczyt Ziemi zimą zdobyli jako pierwsi Polacy. To historyczne wydarzenie miało miejsce 17 lutego 1980 roku. Wtedy to na Mount Everest (8848 m) stanęli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki.

Od tamtej pory zimą zdobyło szczyt jeszcze czterech wspinaczy. Jednak żadna z tych wypraw nie spełniała kryteriów wyprawy zimowej – rozpoczynały się przed rozpoczęciem zimy kalendarzowej. Dodatkowo większość zdobywców, podobnie jak Wielicki i Cichy, korzystało z tlenu z butli.

Mount Everest zimą (wyprawa wykracza poza zimę kalendarzową):

  • 27.12.1982 – Yasuo Kato (Japonia)
  • 22.12.1987 – Heo Young-Ho (Korea Południowa)
  • 22.12.1987 – Ang Rita (Szerpa), wchodził bez tlenu z butli
  • 22.12.1993 – Ryushi Hoshino i Yoshio Ogata (Japonia)

W ostatnich latach dwie próby zdobycia zimą na Mount Everestu podjął Alex Txikon. Planował wejście bez korzystania z tlenu z butli, ale podczas prób wspomagał się grupą mocnych Szerpów używających tlenu z butli.

Mysza

Źródła: alpin.de, Wikipedia, FB Jost Kobush
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum