23 sierpnia 2019 17:06

Jamie Logan poprowadziła 5.12b w wieku 72 lat

Jamie Logan poprowadziła drogę o trudnościach 5.12b (VI.4) w Ten Sleep Canyon w Wyoming (USA). To niewątpliwie wyczyn, ale warto też przeczytać jej interesującą historię, którą przybliża Cedar Wright.

72 year old Jamie Logan redpointed 12b in Ten Sleep Wyoming a couple days ago and I got the best view in the house! …

Opublikowany przez Cedar Wright Czwartek, 22 sierpnia 2019

Cedar pisze:

Kilka dni temu 72-letnia Jamie Logan poprowadziła 5.12b in Ten Sleep Wyoming […] Czy wycena powinna być mnożona przez wiek? Czy może to coś porównywalnego do przejścia 5.15? Nie wiem na pewno, ale na pewno było to imponujące. Mam nadzieję, że w wieku 70 lat jeszcze będę w stanie wstać z łóżka!

Jamie, która przed zmianą płci była Jimem, zapisała się na kartach historii, ale co ważniejsze, jest wspaniałym człowiekiem i przyjaciółką oraz partnerką wspinaczkową mojej żony. […]

W przeszłości Jamie grała kluczową rolę na wspinaczkowej scenie Yosemite… nie dlatego, że była mocna jak diabli… ale dlatego, że jako jedyna miała samochód! Najwyraźniej Jim Bridwell miał trochę brezentu, więc wspólnie mieli transport i schronienie. Jamie wiele się wspinała. W Kolorado dokonała pierwszego klasycznego przejścia Diamonda z Waynem Gossem, a w Lumpy wyjątkowo trudnej przerysy Crack of Fear z Chrisem Fredericksem. Jamie miała w życiu kilka bohaterskich momentów, jak udział w wojnie w Wietnamie czy wspinaczka rzadko przechodzoną Emperor Face* z Mugsem Stumpem… ale jestem pewien, że najtrudniejszym z nich był coming out w wieku ponad 60 lat, po długim ukrywaniu swoich uczuć i tożsamości. Jamie jest jedną z najwspanialszych osób, jakie znam, i może stać się inspiracją dla wszystkich, którzy ukrywają prawdę o sobie w strachu przed osądzeniem.

*Mowa o przejściu z 1978 roku, gdy Logan i Mugs Stump jako pierwsi pokonali Emperor Face na Mt. Robson w Canadian Rockies. Logan przez 6 godzin prowadził 45-metrowy wyciąg, wyposażony w zwykły czekan i dziabkę lodową. Steve House podczas przejścia, które miało miejsce 30 lat później wycenił ten wyciąg na M8.

źródło: FB Cedar Wright
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    wow [6]
    niesamowita historia :-)

    25-08-2019
    kanadol