2 sierpnia 2019 10:13

Denis Urubko zdobył Gasherbrum II – nową drogą, samotnie, bez radia, „tlenu” i bez wody

Z niecierpliwością oczekiwaliśmy na informacje od Denisa Urubko, który w środę 31 lipca o godz. 22:00 wyruszył samotnie na Gasherbrum II. Dzisiaj alpinista zszedł do obozu 1, zdobywając wcześniej szczyt.

***

Na oficjalnym profilu Denisa Urubko czytamy:

Denis wyruszył w górę 31 lipca o godzinie 22:00. Wspinał się samotnie, nową drogą. Podczas wspinaczki nie używał aparatu tlenowego, nie wziął ze sobą radia, ani telefonu satelitarnego.

Według planu Denis miał się wspinać nie tylko w stylu alpejskim, ale również non-stop. Dzięki temu alpinista mógł zabrać ze sobą minimum sprzętu, a co za tym idzie poruszać się szybciej.

Denis Urubko pod Gasherbrumem II (fot. mountain.ru)

Jak podaje Desnivel, Urubko nie zabrał ze sobą nawet wody. Podejście to – choć lekarze są mu przeciwni – jest zgodne z filozofią Denisa, który uważa, że nawodnienie przed akcją górską jest wystarczające, brak konieczności noszenia wody wpływa pozytywnie na tempo wspinaczki, a wyeliminowanie postojów w celu topienia śniegu oszczędza czas.

Dość ekstremalne podejście Denisa do niektórych kwestii równoważą zachowania ostrożne. Zarówno podczas podejścia pod ścianę (do obozu 1 – 5900 m), jak i podczas zejścia, na odcinku prowadzącym przez lodowiec, Denisowi towarzyszyła trójka wspinaczy (wśród nich jest Don Bowie). Urubko uznał bowiem, że samotne przejście lodowca byłoby niepotrzebnym ryzykiem.

Oprócz doskonałego przygotowania kondycyjnego i technicznego, z którego słynie, przed samotnym atakiem na GII Denis zdążył zdobyć bardzo dobry poziom aklimatyzacji. Wcześniej (18 lipca) alpinista zdobył szczyt drogą normalną. W trakcie wyprawy uczestniczył też w dwóch akcjach ratunkowych, podczas których pomógł Francesco Cassardo, Sauliusowi Damuleviciusowi oraz pakistańskiemu alpiniście.

Nie mamy jeszcze potwierdzenia co do przebiegu nowej drogi wytyczonej przez Denisa Urubko na Gasherbrum II. Według wcześniejszych doniesień prawdopodobna linia miała prowadzić na lewo od drogi normalnej, a w piramidzie szczytowej przechodzić na ścianę zachodnią.

Prawdopodobna linia nowej drogi Denisa Urubko na Gasherbrum II (fot. profil FB D. Urubko)

Gratulujemy i czekamy na więcej szczegółów dotyczących przejścia.

Michał Gurgul
Źródło: FB Denis Urubko, desnivel.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Urubko na GII solo bez tlenu nową linią - gratulacje [17]
    Gratulacje. Mолодeц! (maładiec). Przed wszystkim też cieszę się, że wrócił…

    2-08-2019
    GG