5 sierpnia 2019 08:23

Denis Urubko – szybki powrót do Skardu

Nadal czekamy na szczegóły dotyczące wejścia Denisa Urubko na Gasherbrum II. Do tej pory alpinista przekazał tylko jedną informację, a stan zdrowia Marii Cardell zmusił wyprawę do szybkiego powrotu.

Denis Urubko i Maria “Pipi” Cardell (fot. Denis Urubko)

Na szczegółowe informacje dotyczące solowego przejścia Denisa na Gasherbrum II przyjdzie nam jeszcze zaczekać ze względu na sytuację, która przydarzyła się Marii “Pipi” Cardell na początku wyprawy.

Pipi pechowo upadła podczas podejścia do bazy pod Gasherbrum, doznając urazu – na szczęście niezbyt poważnego, aczkolwiek bardzo bolesnego. Alpinistka zaciskając zęby towarzyszyła początkowo Denisowi podczas wejścia aklimatyzacyjnego drogą normalną, jednak silny ból zmusił ją do zawrócenia z obozu 2 (Denis kontynuował wspinaczkę, by 18 lipca stanąć na szczycie – towarzyszyli mu wspinający się niezależnie Janusz Adamski i Jarosław Zdanowicz, którzy na GII weszli również bez tlenu).

Denis Urubko i Janusz Adamski na szczycie GII (fot. FB Polski Klub Alpejski)

Ponieważ firma ubezpieczająca wymagała przedpłaty za transport Marii Cardell za pomocą śmigłowca, a alpiniści nie posiadali wystarczających środków (17 tys. dolarów), Pipi nie miała innego wyboru jak zejść do Askole o własnych siłach. Niemniej zdecydowała się zaczekać w bazie, dając swojemu partnerowi czas na wykonanie próby.

Po sukcesie i powrocie Denisa do bazy alpiniści od razu rozpoczęli trekking powrotny, nie ujawniając zbyt wielu informacji dotyczących samej wspinaczki i nowo powstałej drogi. Denis przekazał tylko jedną wiadomość, w której ujawnia wiele mówiącą nazwę nowej linii:

Dziękuję Wam za wsparcie. Schodzimy w dół doliny. Jestem zadowolony z przejścia pięknej, nowej drogi – Honey Moon, ale też wykończony trwającą 24 godziny, pełną ryzyka i pasji akcją. Przy Pipi powracam do życia.

Aktualnie alpiniści są w drodze do Askole. Więcej informacji Urubko ma przekazać, gdy dotrą do Skardu.

Michał Gurgul
źródła: Mountain RU, desnivel.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum