26 sierpnia 2019 17:54

Darek „Łysy” Sokołowski pokonuje w stylu DTS słynnego „Ironmana”

Jak informuje Szczeciński Klub Wysokogórski, Darek „Łysy” Sokołowski poprowadził głośny drytoolowy ekstrem w szwajcarskim rejonie Eptingen – Ironman. Przejście Darka jest tym cenniejsze, że zrobione zostało w stylu DTS (bez użycia czwórek i dziewiątek).

Darek Sokołowski w dachu „Ironmana” (fot. Krystian Kostecki)

Ironmana wytyczył w 2012 roku Robert Jasper. Linia ma 40 metrów, z czego połowa biegnie w dachu i łączy fragmenty dróg Superman M13+ i Batman M12 z wyjściem drogą Winner M11-. Jasper zaproponował wycenę M/D 14+ (M/D należy rozumieć jako Mixed Dry, co oznacza, że droga ma bardzo zmienne warunki lodowe). Pierwsze powtórzenie z tego samego roku należy do Toma Ballarda.

Darek jest dopiero drugim wspinaczem, po Francuzie Gaëtanie Raymondzie, któremu udało się pokonać Ironmana w stylu DTS.

Na FB Szczecińskiego KW:

Projekt autorstwa Roberta Jaspera, w momencie realizacji był najtrudniejszą linią drytoolową na świecie z wyceną D14+, jednakże z użyciem technik Yaniro. Wycena tej linii w stylu DTS pozostaje pewną zagadką, bo opierała się próbom wielu topowych wspinaczy. Dość powiedzieć, że słynny Tom Ballard (autor pierwszego D15, A Line Above The Sky), propagator DTS’a, niestety musiał pogodzić się z użyciem „czwórek” w dwóch miejscach, co było i tak świetnym osiągnięciem.

Gratulujemy przejścia! Darek od lat plasuje się w czołówce drytoolowców. Ba, jest autorem jednej z najtrudniejszych dróg drytoolowych świata – w ubiegłym roku otworzył Parallel World D16 w znanym alpejskim rejonie Tomorrow’s World.

źródło: Szczeciński Klub Wysokogórski
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum