12 sierpnia 2019 10:34

„Boys 1970” czyli Marek Holeček i Radoslav Groh w hołdzie ofiarom z 1970 roku

Kolejne świetne przejście w wykonaniu Marka Holečka. Tym razem Czech wspólnie z Radoslavem Grohem wytyczył w 55-godzinnej akcji nową drogę na Huandoy North (6360 m, Cordillera Blanca). Droga została poświęcona ofiarom tragedii z 1970 roku.

Akcja tego świetnego zespołu trwała 55-godzin. Czesi wspinali się w stylu alpejskim i napotkali na tej 1200-metrowej linii trudności M6 WI6. Droga została nazwana Boys 1970 w hołdzie ofiarom tragedii, która miała miejsce blisko 50 lat temu pod Huascaran.

W 1970 roku na Huandoy wyruszyła duża czeska wyprawa. Jeszcze podczas trekkingu pod Huandoy zginął po upadku z 30-metrów Ivan Bortel. Był najbardziej doświadczonym członkiem wyprawy, dlatego zdecydowano się zmienić cel wspinaczki. Wybrano najwyższą górę Peru, Huascaran. Niestety, 31 maja 1970 roku doszło do potężnego trzęsienia ziemi (7,9 w skali Richtera). Wywołana trzęsieniem ziemi lawina zasypała w obozie bazowym wszystkich 13 członków czeskiej ekspedycji wraz z chilijskim przewodnikiem.

Marek „Maara” Holeček jest alpinistą najwyższej klasy. Ma na swoim koncie świetne wejścia, na czele z  wejściem nową drogą na Gasherbrum I (za to przejście otrzymał Złoty Czekan w 2018 roku). Czech nadal wspina się intensywnie, w maju wytyczył w Nepalu kolejną piękną linię: UFOline.

Więcej o tym świetnym wspinaczu przeczytacie w artykule Marek Holeček – gość 15. Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

Mysza

Źródła: FB Marek Holeček, Wikipedia
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum