8 sierpnia 2019 16:57

“Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie” – tom drugi w nowej odsłonie

Ukazał się długo wyczekiwany drugi tom książki “Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie” Pita Schuberta, lektury obowiązkowej dla każdego wspinacza, alpinisty czy turysty górskiego.

Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie. Tom II, Pit Schubert , 2019, wydanie 2 polskie

Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie. Tom II, Pit Schubert , 2019, wydanie 2 polskie

Autor, Pit Schubert, bardzo doświadczony wspinacz i przez długie lata przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Niemieckiego Towarzystwa Alpejskiego. Osobiście brał udział w dochodzeniach związanych z wieloma wypadkami górskimi i wspinaczkowymi. To doświadczenie zaowocowało serią książek poświęconych bezpieczeństwu.

Nie od dziś wiadomo, że w wypadku sportów związanych z górami lepiej uczyć się na cudzych błędach, gdyż własne mogą zakończyć się tragicznie. Zgodnie z tą zasadą jest skonstruowane “Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie”. Praktycznie każdy problem Schubert wspiera opisaniem rzeczywistego zdarzenia, ilustrując problem czytelnymi zdjęciami.

Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie. Tom II - przykładowe strony

Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie. Tom II – przykładowe strony

W tym tomie autor porusza m.in. kwestie niebezpieczeństw grożących na ferratach i w obszarach krasowych, oraz na bardzo ważną problematykę właściwej autoasekuracji i bezpiecznych zjazdów na linie; zwraca też uwagę na wytrzymałość sprzętu wspinaczkowego i jego prawidłowe użytkowanie.

W rozdziałach poświęconych groźnym zjawiskom pogodowym czy trudom związanym z pracą ratowników górskich powraca do tematyki poruszanej w pierwszym tomie. Przedstawia rozterki związane ze zwracaniem uwagi na błędy niedoświadczonych wspinaczy. Wreszcie opisuje cały szereg wypadków, do których doszło z najbardziej nieprawdopodobnych przyczyn.

To już drugie polskie wydanie tej pozycji (pierwsze ukazało się w 2014 roku), zostało ono oparte na czwartym wydaniu niemieckim z 2018 roku. Od wielu miesięcy tom drugi nie był dostępny w sprzedaży. Nowe wydanie zostało przygotowane w innym formacie, odświeżono również layout książki.

Książka jest dostępna w naszej księgarni, znajdziecie w niej też pozostałe dwa tomy serii:
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum