13 sierpnia 2019 09:09

Zmarł Andrzej Kłos (1951-2019)

11 sierpnia zmarł Andrzej Kłos, taternik i alpinista, instruktor alpinizmu. Założyciel i wieloletni członek Zarządu KW w Olsztynie, redaktor naczelny “Taternika”. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy piątek 16 sierpnia 2019 r.

Andrzej Kłos (fot. KS Garda)

Andrzej Kłos (fot. KS Garda)

Andrzej przygodę ze wspinaniem rozpoczął w 1972 roku. Poza Tatrami wspinał się w Alpach, np. przeszedł Filar Cordiera na Grand Charmoz. Uczestniczył w wyprawach w Hindukusz Wysoki (1974), gdzie wszedł na przedwierzchołek Noszaka. W 1986 był na wyprawie w Andach Peruwiańskich (wejście m.in na Nevado Chopicalqui).

W 1972 był jednym z założycieli Akademickiego Klubu Górskiego w Olsztynie i po kilku latach znalazł się w jego władzach. Klub w 1975 roku przekształcił się Klub Wysokogórski w Olsztynie, a Andrzej Kłos był przez kilka miesięcy jego wiceprezesem. Ponownie został nim w 1980 roku.

Andrzej kłos był doświadczonym instruktorem alpinizmu. Dzięki niemu jak pisze Jurek Pepol powstała pierwsza ściana wspinaczkowa w Olsztynie:

Naprawdę dużym wydarzeniem było otwarcie własnej ścianki wspinaczkowej. Sprawę zainicjował Andrzej Kłos (co Klub by bez niego począł!?), “załatwił” szkołę […] Poziom wspinacza niewątpliwie zaczął wzrastać, towarzysko sala gimnastyczna zaczęła pełnić rolę dawnych spotkań klubowych[…]

W latach 1993-2000 Andrzej kłos był redaktorem naczelnym “Taternika”, najstarszego z wychodzących do tej pory polskich czasopism sportowych.

Andrzej Kłos był człowiekiem wielu pasji. Był m.in. wieloletnim członkiem Klubu Strzeleckiego Garda, kustoszem Muzeum Warmii i Mazur i  specjalistą broni czarnoprochowej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy piątek 16 sierpnia 2019 r. Wystawienie ciała od godz. 11:15 w Kaplicy przy ul. Mariańskiej 2 w Olsztynie. O godz. 12:00 odbędzie się Msza Święta w Kościele Miłosierdzia Bożego przy ul. Barcza 2 w Olsztynie. Po Mszy Świętej Andrzej zostanie pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Dywitach.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Zmarł Andrzej Kłos [8]
    Tak strasznie smutno...

    12-08-2019
    Katarzyna Słama